Słuchamy potrzeb pracowników

Rozmawiamy z Moniką Urbaniak, dyrektor Agencji Celnej ATC-Cargo, na temat zaangażowania oraz działań prowadzonych przez firmę w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu.
Czy można zaryzykować stwierdzenie, że ATC Cargo to firma przyjazna pracownikom?

Zdecydowanie tak. ATC Cargo to firma przyjazna pracownikom i nie tylko. Już na etapie rekrutacji, podczas spotkań z potencjalnymi pracownikami dbamy o odpowiednią atmosferę oraz pozytywne wrażenia kandydatów. Warto podkreślić, że ATC Cargo to spółka należąca do Koalicji Na Rzecz Przyjaznej Rekrutacji.

Pośród wielu działań dedykowanych pracownikom można wymienić m.in. Program MAMA/TATA w pracy, w ramach którego pracownicy otrzymują dodatkowy urlop, ubezpieczenie medyczne oraz karty podarunkowe do jednego ze sklepów znanej sieci o łącznej wartości tysiąca zł. Dodatkowym udogodnieniem dla przyszłych mam jest też możliwość odbywania wizyt lekarskich w godzinach pracy oraz pomoc w zorganizowaniu transportu na badania. Naszym pracownikom oferujemy też możliwość skorzystania z  dofinansowania opieki nad dziećmi, a także objęcie ubezpieczeniem grupowym oraz prywatną opieką medyczną.

Dbamy także o komfort miejsca pracy. Stworzyliśmy zaprojektowany przy aktywnym udziale naszych  pracowników „chillout room”, w którym każdy może odpocząć i oderwać się na chwilę od służbowych obowiązków grając w PS3, czy rozgrywając turniej piłkarzyków lub darta.

Jakie działania w ramach CSR prowadzicie Państwo z myślą o zatrudnionych?

Od wielu lat bierzemy udział w akcji „Szlachetna Paczka”, w którą są zaangażowani wszyscy pracownicy. Dla aktywnych członków naszego zespołu zorganizowaliśmy cotygodniowe zajęcia biegowe, w ramach których pod okiem doświadczonego trenera poznawaliśmy techniki prawidłowego biegania, przygotowując się tym samym do biegów gdyńskich. Poprzez udział naszych pracowników w biegach gdyńskich wspieramy finansowo podopiecznych różnych Fundacji (np. Ksawerego- podopiecznego Fundacji „Zdążyć z pomocą”, oraz Zuzię Machetę – podopieczną Fundacji „Wspólna Nadzieja”). Bierzemy też udział w akcji „Do pracy jadę rowerem”, której organizatorem jest Miasto Gdynia.

Dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem podczas wykładów i prelekcji na trójmiejskich uczelniach wyższych. Nasi pracownicy, jako eksperci w swojej dziedzinie byli obecni m.in. na Politechnice Gdańskiej, Akademii Morskiej oraz Uniwersytecie Gdańskim.

Jednym z naszych priorytetów jest także wspieranie młodzieży w pogłębianiu wiedzy i spełnianiu marzeń. Nasze działania przyczyniły się do zdobycia przez uczniów Szkoły Podstawowej w Pogórzu tytułu Mistrza Świata w konkursie „Odyseja Umysłu”, zorganizowanego w USA w 2013 roku. Z kolei dla uczniów Technikum Spedycyjnego w Żninie już po raz drugi zorganizowaliśmy warsztaty tematyczne oraz możliwość zwiedzania Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego w Gdyni.

Czy Państwa pracownicy mają szansę się rozwijać tj. czy organizujecie szkolenia, stypendia, wewnętrzne ścieżki kariery?

ATC Cargo umożliwia swoim pracownikom ciągłe doskonalenie ich umiejętności zawodowych poprzez wpieranie ich uczestnictwa w kursach i szkoleniach branżowych m.in. kursach dla spedytorów międzynarodowych wg. programu zatwierdzonego przez FIATA, szkoleniach wewnętrznych organizowanych przez naszych ekspertów i specjalistów, konferencjach logistycznych. Każde szkolenie poprzedzone jest diagnozą indywidualnych potrzeb pracowników.

Organizowaliśmy również trzykrotnie staże, których bazą był rozbudowany program szkoleń merytorycznych. Po każdym ze szkoleń spółka zyskiwała nowych pracowników, którzy pracują w niej po dzień dzisiejszy.

W spółce mamy dokładny opis każdego stanowiska, dzięki czemu nie trudno pracownikowi ocenić swoje umiejętności, a przełożonemu pomóc w wejściu na ścieżkę kariery w firmie. Wspieramy również rozwój kompetencji „miękkich” poprzez cykliczne szkolenia organizowane w siedzibie naszej spółki, m.in. sesje coachingowe dla kadry menadżerskiej. Pracownicy, którzy chcą rozwijać umiejętności językowe mają też możliwość korzystania z zajęć z języka angielskiego w godzinach pracy.

Czy podobne działania ATC Cargo skierowane do pracowników w Polsce, są również prowadzone w zagranicznych oddziałach firmy?

W związku z tym, że spółka dopiero rozpoczęła działalność w Chinach jesteśmy teraz na etapie wdrożenia oraz rozpoznawania potrzeb naszych zagranicznych pracowników. Mając na uwadze różnice kulturowe zależy nam, aby działania skierowane do pracowników były do nich w jak najlepszym stopniu dostosowane.

Czy firma posiada wyróżnienia, certyfikaty potwierdzające zaangażowanie w działalność CSR?

Nasze działania skierowane w stronę młodych rodziców zostały już dwukrotnie wyróżnione i nagrodzone tytułami  „Firma Przyjazna Mamie” (2009 r.)  oraz „Firma Przyjazna Rodzicom” (2014 r.).

Jako firma działająca na rzec budowania społecznej odpowiedzialności biznesu otrzymaliśmy również „Certyfikat Odpowiedzialnego Przedsiębiorcy” (2014 r.)

Czy w najbliższym czasie planują Państwo nowe działania skierowane do pracowników?

W najbliższym czasie z całą pewnością będziemy kontynuować aktualnie prowadzone działania. Wiele z nich ma charakter cykliczny i w kolejnych latach nadal chcemy prowadzić podobną politykę wobec naszych pracowników. Nieustannie słuchamy też potrzeb naszych pracowników i jesteśmy otwarci na ich propozycje i pomysły.