Signal For Help – jak rozpoznać ofiarę przemocy?

Kanadyjska organizacja Canadian Women’s Foundation opracowała „Signal For Help”, sygnał migowy, który ma ułatwić osobom doświadczającym przemocy domowej wezwanie pomocy podczas rozmowy wideo. Akcja powstała w związku ze zwiększoną liczbą przypadków tego rodzaju nadużyć podczas pandemii koronawirusa i społecznej izolacji.

Pomysłodawcy przekazują, że zalecenia służb sanitarnych o pozostawaniu w domu w związku z pandemią mogą zwiększać niebezpieczeństwo i ryzyko dla osób doświadczających przemocy domowej.

Prosty sygnał ma „po cichu” pokazywać, że dana osoba potrzebuje pomocy i chce, aby ktoś sprawdził jej bezpieczeństwo w jak najmniej inwazyjny sposób. Inicjatorzy informują, że znak można przekazać przez pokazanie do kamery otwartej dłoń ze zgiętym kciukiem, a następnie zaciśnięcie pięści.

W Polsce 17 latka zainicjowała Rumianki i Bratki – fikcyjny sklep internetowy, który pomaga ofiarom przemocy domowej. Złożenie zamówienia jest tak naprawdę szyfrem, który ma chronić ofiarę przed reakcją oprawcy. Po podaniu adresu do wysyłki zamiast kuriera Bratki i Rumianki wysyłają policję.

Źródło: PRoto