Siedem parowozów w Chabówce

Chabowka_Plakat_B1_pr3.inddWiemy już jakie parowozy mają wziąć udział w tegorocznej Parowozjadzie, którą w Chabówce organizuje PKP CARGO. W dniach 24-25 sierpnia  w górskiej scenerii zaprezentują się zabytkowe lokomotywy z Chabówki, Wolsztyna, Czech i Pyskowic.

 

 

 

Parowozjada to rodzinna impreza, którą PKP CARGO przygotowuje nie tylko dla miłośników kolei, ale także dla osób które szukają dobrej zabawy w ostatni wakacyjny weekend. W tym roku w Chabówce organizator spodziewa się następujących zabytkowych parowozów: TKh49-1, TKt48-191, Ol12-7 oraz Ty42-107 z Chabówki, ponadto Ol49-69 z Wolsztyna, 475.101 z Czech oraz Ty42-24 z Towarzystwa Ochrony Zabytków Kolejnictwa i Organizacji Skansenów Pyskowice. Oprócz historycznych lokomotyw w Chabówce będzie można zobaczyć zabytkowe składy pociągów znajdujące się na terenie skansenu. Są to zarówno wagony pasażerskie, niektóre z początku XX wieku, jak i towarowe, których nigdzie na co dzień nie zobaczymy. Wśród nich: cysterny, węglarki, kryte, czy unikatowy na skalę światową, polskiej budowy wagon do przewozu gęsi.

Warto pamiętać, że podczas dwóch dni imprezy na trasach z Chabówki do Dobrej k. Limanowej, Zakopanego, Rabki Zaryte oraz Mszany Dolnej będą kursowały pociągi retro zestawione z zabytkowych lokomotyw i wagonów. Pierwszy przejazd wyruszy z Chabówki już o godz. 8:20 w sobotę 24 sierpnia. Szczegółowy rozkład jazdy pociągów znajduje się na stronie www.skansen.hg.pl
Zapraszamy do spotkania z PKP CARGO w Chabówce. Skansen Taboru Kolejowego, w którym co roku odbywa się Parowozjada, obchodzi właśnie swoje 20-lecie działania.

PKP CARGO opiekuje się w sumie ponad 100 zabytkowymi parowozami, z których około 40 znajduje się w skansenie w Chabówce. Pozostałe znajdują się m.in. w Wolsztynie koło Poznania w ostatniej lokomotywowni na świecie, z której niemal codziennie wyjeżdżają parowozy prowadzące regularne planowe pociągi pasażerskie. Rocznie skansen w Chabówce i parowozownię w Wolsztynie odwiedza kilkadziesiąt tysięcy osób.

Dbałość o kolejowe dziedzictwo jest działaniem wpisującym się w ideę Biznesu Społecznie Odpowiedzialnego, realizowanego w PKP CARGO od 2008 roku.