Sensacyjna zapowiedź największego eksportera ropy naftowej na świecie

Arabia Saudyjska, największy na świecie eksporter ropy, zobowiązał się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do zera do 2060 r. – informuje BBC News.

Książę Mohammed bin Salman czyli de facto władca Arabii Saudyjskiej poinformował w kontekście szczytu klimatycznego COP26, że państwo Zatoki Perskiej zainwestuje ponad 180 miliardów dolarów, aby osiągnąć ten cel. Dodał jednak, że Arabia Saudyjska będzie nadal produkować ropę i to jeszcze przez dziesięciolecia.

Arabia Saudyjska dołącza zatem do ponad 100 krajów, które zobowiązały się do osiągnięcia zerowej emisji netto.

CZYTAJ WIĘCEJ: Szczyt klimatyczny COP26 od 31 października 2021 r. w Glasgow

https://raportcsr.pl/szczyt-klimatyczny-cop26-od-31-pazdziernika-2021-r-w-glasgow/

Zerową emisję netto osiąga się głównie poprzez redukcję gazów, takich jak dwutlenek węgla (CO2), które są uwalniane przy wykorzystaniu paliw kopalnych – oraz tak zwanych środków kompensujących, takich jak sadzenie drzew i wychwytywanie dwutlenku węgla.

Co ciekawe, jak wynika z zapowiedzi tego kraju, kraj ten użyje technologii wychwytywania dwutlenku węgla z powietrza aby pomóc w osiągnięciu celu.

Największy na świecie eksporter ropy zapowiedział, że ​​zmniejszy emisje dwutlenku węgla poprzez przejście na energię odnawialną i sadzenie miliardów drzew.

Problem w tym, że cel zerowy netto dotyczy tylko emisji krajowych. Zatem może to oznaczać, że Arabia Saudyjska nie będzie musiała ograniczać produkcji ropy i gazu. Emisje dwutlenku węgla z paliw kopalnych spalanych przez inne narody, gdy królestwo Saudów wysyła je za granicę, nie będą liczone…

KONTAKT DO AUTORA: t.dereszynski@raportcsr.pl