Ryzyko klimatyczne dwa razy większym wyzwaniem dla firm z UE niż dla spoza Unii

Ilustr. AICPA&CIMA

Firmy podlegające regulacjom Unii Europejskiej związanym z zarządzaniem ryzykiem klimatycznym i ujawnianiem informacji w tym zakresie znacznie częściej postrzegają ryzyko klimatyczne jako główne wyzwanie organizacyjne w porównaniu z innymi globalnymi firmami.

Tak wynika z badania przeprowadzonego we wsparciu AICPA & CIMA. Częściej też widzą zarządzanie ryzykiem klimatycznym jako potencjalną strategiczną szansę.

Globalne badanie zatytułowane „Zarządzanie ryzykiem klimatycznym: Wgląd w praktyki biznesowe” zostało przeprowadzone pod koniec 2024 roku. Przeprowadzono je wśród 436 członków zarządów, przedstawicieli kadry kierowniczej wysokiego szczebla i managerów ryzyka. Zostało opracowane przez badaczy z NC State University (Stany Zjednoczone), Uniwersytetu Bari Aldo Moro (Włochy) i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Wyniki badania:

  • 49% organizacji z siedzibą lub działalnością w Unii Europejskiej postrzega ryzyko klimatyczne jako jedno z 10 najważniejszych ryzyk dla swojej organizacji. Tylko 24% organizacji spoza UE miało podobne zdanie.
  • 57% organizacji z siedzibą lub działalnością w UE uważa, że oczekiwania inwestorów związane z ryzykiem klimatycznym wzrosły w ciągu ostatnich dwóch lat, w porównaniu do 28% organizacji spoza UE.
  • 49% organizacji z siedzibą lub działalnością w UE zaprojektowało i wdrożyło systemowe procesy zarządzania ryzykiem klimatycznym. W przypadku organizacji spoza UE odsetek ten wynosi tylko 19%.
  • 49% organizacji z siedzibą lub działalnością w UE ma komitet ds. ryzyka na poziomie zarządu, który nadzoruje ryzyka klimatyczne, podczas gdy tylko 14% organizacji spoza UE ma taki komitet.

Regulacje UE jako źródło postrzegania ryzyka

Jak wynika z badania, prawdopodobnym powodem różnicy w postrzeganiu ryzyka klimatycznego przez organizacje z UE i spoza UE, jest wprowadzenie Europejskich Standardów Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju (ESRS) w ramach dyrektywy Unii Europejskiej. Dotyczy ona sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (Corporate Sustainability Reporting Directive, CSRD).

Prof. Mark Beasley. Fot. NC State University

– Wyższy poziom inwestycji w systemowe procesy, w tym komitety ds. ryzyka na poziomie zarządu, w firmach z siedzibą lub działalnością w UE może odzwierciedlać większe zrozumienie realiów ryzyk związanych ze zmianami klimatycznymi, co potwierdza częstsze uwzględnianie przez nie ryzyka klimatycznego wśród głównych ryzyk organizacyjnych – zauważył Mark Beasley, Alan T. Dickson Proffesor, Director of the ERM Initiative, NC State University.

Strategiczne możliwości zarządzania ryzykiem

Jednym z pozytywnych wniosków z badania jest fakt, że 25% organizacji działających w UE oceniło wysoko lub bardzo wysoko strategiczne możliwości, jakie stwarza efektywne zarządzanie ryzykiem klimatycznym, w porównaniu do mniej niż 10% firm spoza UE.

Jeremy Osborn. Fot. AICPA&CIMA

– To badanie demonstruje, że zarządzanie ryzykiem związanym ze zmianami klimatycznymi jest priorytetem dla firm z UE, czego katalizatorem jest raportowanie zgodnie z CSRD – powiedział Jeremy Osborn, Global Head of ESG, AICPA i CIMA. – Firmy spoza UE mają trochę do nadrobienia, ale firmy z UE stanowią mocny wzór do naśladowania w zakresie wdrażania odpowiednich praktyk dotyczących zarządzania takimi ryzykami w ramach ładu korporacyjnego.

Źródło: AICPA & CIMA.