Rulkiewicz, Lux Med – szukajmy rozwiązania problemów w ochronie zdrowia

Nie wiem czy problemy z brakiem kadr to problem nierozwiązywalny. Brakuje odwagi w podejmowaniu decyzji, bo my – jako pracodawcy prywatni – apelujemy, by mocniej otworzyć się na rynek wschodni. Niestety napotykamy na opór także środowisk lekarskich w Polsce (przeciwna takim rozwiązaniom jest m.in. Naczelna Izba Lekarska – przyp. red.). Korzystają z tego Niemcy, Czesi, a my – nie – mówi w rozmowie z ISBzdrowie Anna Rulkiewicz, prezes grupy Lux Med, prezes Związku Pracodawców Medycyny Prywatnej, wiceprezydent Pracodawców RP.

– Nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że medycyna prywatna „podkupuje” lekarzy. Zamiast wzajemnie się oskarżać szukajmy rozwiązań, które pozwolą nam rozwiązać ten problem dla całego sektora – podkreśla.

Jej zdaniem medycyna prywatna jest uzupełnieniem sektora publicznego, bo – jak przypomina – aż 1/3 wszystkich usług medycznych jest wykonywana właśnie w prywatnych centrach medycznych.

Jednocześnie podkreśla 30-35 proc. lekarzy pracuje tylko w Lux-Medzie.

Kolejnym rozwiązaniem jest rozszerzanie kompetencji innych zawodów medycznych.

– Doskonałym przykładem jest danie pielęgniarkom możliwości kwalifikacji do szczepień covidowych. Skoro już się zdecydowaliśmy na ten krok to trzeba pójść dalej i pozwolić im przeprowadzać kwalifikacje do innych szczepień – tłumaczy Rulkiewicz.

Pytana o pomysły Ministerstwa Zdrowia na temat racjonalizacji sieci szpitali, odpowiada wprost: „to centralizacja”. – Powinniśmy myśleć przede wszystkim o tym jak polepszyć dostęp pacjenta do świadczeń, bo jest on bardzo nierówny. Na razie nie widzę, by propozycje resortu zmierzały w tym kierunku, ale poczekajmy na szczegóły – podkreśla.

Więcej: https://www.isbnews.tv/rulkiewicz-lux-med-nie-oskarzajmy-sie-tylko-szukajmy-rozwiazania-problemow-w-ochronie-zdrowia/