Róża. Miłość i walka

“Róża. Miłość i walka” – to książka ukazująca historię polskiego wychodźstwa przedstawiona na tle losów Róży Sobańskiej – głównej bohaterki uwikłanej w dramatyczną historię XX wieku. Książka jest już dostępna sieci sklepów EMPIK.

Autorem książki jest Maciej Chłapowski. To reprezentant wybitnej ziemiańskiej rodziny. Jako dziecko wraz z matką (Różą Sobańską) i bratem uciekli z ogarniętej wojną Polski. Losy rzuciły go do dalekiej Argentyny i potem do USA. Książka Róża. Miłość i walka to biografia. Autor opisuje barwne życie ukochanej matki oraz licznej arystokratycznej i kosmopolitycznej rodziny.

Róża Sobańska była kobieta niebanalną i takie też były jej losy. Uwikłana w dramatyczną historię XX wieku młodość przeżyła w II Rzeczypospolitej, by w czasie II wojny światowej poznać dramatyczny los uchodźcy. Przez Włochy, Portugalię i Anglię dotarła wraz z małymi dziećmi do Argentyny, gdzie na nowo musiała zbudować swój świat. Czytając o losach Róży, poznajemy też kulisy wielu wydarzeń historycznych. Czytamy o życiu arystokracji w przedwojennej Polsce, o dramatycznych wydarzeniach II wojny, o udziale Polaków w alianckim zwycięstwie, wreszcie o złożonym świecie polskiej emigracji w Ameryce Południowej,
o życiu w czasach szerzącego się peronizmu. Wielka historia okraszona jest jednak anegdotami, opowieściami z życia na wsi oraz wspomnieniami ze spotkań towarzyskich. Książka jest zarazem znakomitym źródłem historycznym i świetną lekturą nie tylko dla historyków.

– Książka o Róży Sobańskiej jest po prostu dokumentem. Jest historią dwóch rodzin, zapisem niezwykłych dziejów tych rodzin, rodzin, które zapłaciły wielką daninę krwi, rodzin, które były zmuszone do opuszczenia kraju i tułaczki. Jest to dokument historyczny na temat polskiego wychodźstwa, więc jest to interesujące bardzo – mówi Stanisław Mossakowski, historyk sztuki.

– Czytając o losach Róży Chłapowskiej, poznaje się kulisy wielu wydarzeń historycznych, życie arystokracji w przedwojennej Polsce, dramatyczne wydarzenia II wojny, udział Polaków w alianckim zwycięstwie, wreszcie o złożony świat polskiej emigracji w Ameryce Południowej i życie w czasach szerzącego się peronizmu. Wielka historia okraszona jest anegdotami, opowieściami z życia na wsi oraz wspomnieniami ze spotkań towarzyskich – mówi Juliusz Bolek, artysta, pisarz i publicysta.

Więcej: http://www.empik.com/roza-milosc-i-walka-chlapowski-maciej,p1119510347,ksiazka-p