Robot rehabilitacyjny dla szpitala dzięki akcji „wyBIEGAM poMOC” Fundacji Tesco Dzieciom

Choć z roku na rok wyposażenie polskich szpitali staje się coraz lepsze, to w wielu placówkach wciąż brakuje sprzętu medycznego najnowszej generacji. Dlatego do akcji wkraczają organizacje charytatywne, takie jak Fundacja Tesco Dzieciom, która już po raz piąty organizuje Bieg Charytatywny.  Akcja pod hasłem „wyBIEGAM poMOC ” startuje już teraz, a jej finał odbędzie się 10 września podczas Biegu Charytatywnego w Krakowie. Dochód z przedsięwzięcia zostanie przeznaczony na zakup Prodrobota, czyli nowoczesnego sprzętu rehabilitacyjnego dla małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Bieg Charytatywny jest organizowany przez Fundację Tesco Dzieciom już od 5 lat. Dochód z tego wydarzenia każdorazowo przekazywany jest Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu w Krakowie. W tym roku pieniądze zostaną przeznaczone na sfinansowanie zakupu innowacyjnego sprzętu rehabilitacyjnego – Prodrobota, który posłuży do pionizacji i inicjacji ruchu, rehabilitacji kończyn i treningu chodu oraz pomoże w rekonwalescencji  najciężej chorym małym pacjentom szpitala.

Nieprzypadkowo Fundacja Tesco Dzieciom wybrała Prodrobota jako cel charytatywny biegu. Ten zautomatyzowany trenażer odwzorowuje wzorce ludzkiego chodu oraz oferuje ćwiczenia niespotykane w innych tego typu urządzeniach. Dzięki konsultacji twórców robota ze specjalistami w zakresie rehabilitacji, medycyny i automatyki w Prodrobocie zastosowano wiele rozwiązań konstrukcyjnych, które poprawiają komfort ćwiczącego, co w przypadku dzieci ma olbrzymie znaczenie.

Co ważne, choć V Bieg Charytatywny odbywa się w Krakowie, każdy może wesprzeć szczytną akcję, niezależnie od miejsca zamieszkania. Co należy zrobić? Wystarczy wejść na stronę http://www.fundacjatesco.pl/bieg, kupić specjalną charytatywną koszulkę „wyBIEGAM poMOC”, a  10 września w dowolnym miejscu w Polsce, pobiegać w niej – w dowód solidarności z potrzebującymi dzieciakami. Dochód ze sprzedaży koszulek także zostanie przeznaczony przez Fundację na zakup Prodrobota.

– Zachęcamy wszystkich, aby przyłączali się do akcji i wystartowali w naszym biegu. Tych, którzy nie mogą stanąć na linii startu w Krakowie, zapraszamy do zakupu koszulki i – w miarę możliwości –zamanifestowania swojej solidarności z dzieciakami. Chcielibyśmy, aby 10 września na ulicach wielu miast w Polsce pojawili się biegacze w naszych koszulkach, którzy pobiegną dla chorych dzieci pod wspólnym hasłem „wyBIEGAM poMOC” – mówi Katarzyna Michalska-Miszczyk, prezes Fundacji Tesco Dzieciom. –  Razem na pewno sprawimy, że dzieciaki będą mogły korzystać z świetnego sprzętu rehabilitacyjnego – robota, zaprogramowanego tak, aby kompleksowo, dzięki naturalnemu wzorcowi chodu, rehabilitować dzieci.

Dzięki czterem poprzednim edycjom Biegu Charytatywnego Fundacja Tesco Dzieciom przekazała już 412 000 zł na rzecz Uniwersyteckiego Szpitala w Krakowie. Gdyby nie zaangażowanie ponad 4000 osób w czterech edycjach biegu, niemożliwe byłoby wyremontowanie oraz doposażenie w sprzęt medyczny sali rehabilitacyjnej w Zakładzie Fizjoterapii, Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, świetlic Onkologii i Hematologii oraz świetlic w Klinice Neurologii Dziecięcej.

– Każda złotówka zebrana dotychczas, dzięki uczestnikom i darczyńcom biegu, została wykorzystana z korzyścią dla naszych pacjentów. Razem zmieniamy szpital na lepsze, aby skuteczniej leczyć i uprzyjemnić dzieciom z całego kraju czas spędzony na oddziałach. Bez organizacji wspierających szpital, takich jak Fundacja Tesco Dzieciom, byłoby o to dużo trudniej – mówi dr hab. Maciej Kowalczyk, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Szczegóły dotyczące udziału w biegu można znaleźć na stronie http://fundacjatesco.pl/bieg