Rewolucyjna zmiana. Osoby niepełnosprawne będą mogły służyć w Wojsku Polskim

W nowej ustawie o obronie Ojczyzny znajdują się zapisy na temat dopuszczenia do służby osoby niepełnosprawnej. Dotyczy to służby w wojskach obrony cyberprzestrzeni.

Szef MON Mariusz Błaszczak zapowiada zmianę podejścia armii do osób niepełnosprawnych. Do tej pory w związku z rygorystycznym podejściem do sprawności fizycznej, osoby niepełnosprawne nie miały szansy na służbę w Wojsku Polskim jako żołnierze.

Teraz ma się to zmienić. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział we wtorek, 26 października 2021 r., że armia otworzy się na osoby niepełnosprawne. Jak powiedział, to odpowiedź na społeczne zapotrzebowanie i oczekiwanie.

W związku ze zmianami MON planuje powołanie nowych jednostek w ramach armii. Jednym z elementów zmian ma być powołanie wojsk obrony cyberprzestrzeni. W ramach naboru do tej specjalności do służby mają zostać dopuszczone osoby niepełnosprawne, wśród których, jak podał szef MON, są “osoby wybitne w swojej dziedzinie i trzeba z tego skorzystać”. Zatem Wojsko Polskie otwiera się na osoby niepełnosprawne, które jak dotąd nie mogły służyć w polskiej armii.

Projekt ustawy o obronie Ojczyzny trafi teraz do Sejmu do prac parlamentarnych.

KONTAKT DO AUTORA: t.dereszynski@raportcsr.pl