Relacja z trasy rowerowej Marcina Gienieczko

Relacja Marcina Gienieczko: po 8 dniach dojechałem do Ayacucho. Pokonałem dystans 471km.

Na wstępie parę zdań o mieście.

Ayacucho, miasto w Peru położone ponad 2746 m n.p.m., stolica prowincji Huamanga, słynie z 33 kościołów nawiązujące do życia Jezusa. Odbywają się tutaj wielkie uroczystości religijne podczas Wielkiego Tygodnia przed Wielkanocą. Obejmują one wyścigi konne oraz tradycyjny bieg byków znany lokalnie jako ”paschatoro”. Nazwa miasta pochodzi od słowa aya(śmierci) i kuchu „rogu”, odnosi się do ważnej walki o niepodległość gdzie 15 lutego 1825 roku Simon Bolivar zmienił nazwę miasta na Ayacucho. W roku 1980 organizacja terrorystyczna „Świetlisty Szlak„, wykorzystywała miasto jako bazę wypadową do swej walki przeciwko rządowi Peru, było też ośrodkiem produkcji kokainy, to jeden z najbiedniejszych regionów kraju.

A teraz o dotychczasowym przebiegu trasy rowerowej. 

Wjechałem na przełęcz 4750 m n.p.m. i nadal boli mnie głowa.. Ciężkie podjazdy. Zacząłem w Leon Dormido. Czasami zjazdy były bardzo szybkie. Przed przełęczą musiałem zejść  z roweru i go trochę prowadzić. Nie  dałem rady jechać. Ból głowy był potężny. Dzień  zaczynam od 6.30 i kończę o 18.00, bo o tej porze zapada zmrok. Przejazd przez Andy był dużym wysiłkiem. Pętle i podjazdy trudniejsze niż w Tour de France i Giro d’Italia. No bo ten, kto jedzie na wysokości 4000 metrów przez 3 dni, to osłabia  organizm. Teraz mam jeszcze jedną przełęcz  i jazdę do dżungli na wysokość 3800 m i później zjazd do dżungli, czyli 3 dni jazdy. Aktualnie jestem u Ruth – znajomej, sympatycznej i życzliwej peruwianki, którą poznałem w zeszłym roku razem z Mirkiem Rajterem. Aktualnie trwa narada, kiedy moje canoe ma wyjechać  z Limy. Albo 27 albo 29, bo są zamieszki. Wierzę, że niebawem wyjedzie. W tej wyprawie liczy się logistyka i ona kieruje wszystkim. Chcę  też dodać, że jest strona www.soloamazon.info/track, ale przekaz jest taki, że automatyczne naliczanie jest w linii prostej. Dlatego trzeba brać poprawki na to, że przekaz nie uwzględnia meandrującej rzeki czy też przejazdów przez góry. GPS SPOT automatycznie nalicza w  linii prostej. Mam dwa spot’y. Na rzece, przez czerwoną strefę będzie włączony track, ale drugi spot będzie włączany wieczorem i w południe. Spot ze słowem napieraj, będzie pokazywał tracka, ale w niektórych miejscach, bo trzeba było by mieć wiadro baterii, ale to aż tak nieistotne, chodzi o to, że w razie np: wywrotki lub innych sytuacjach  losowych, konfiguracja dwóch nadajników będzie mówiła o bezpieczeństwie. 26 lub 27 wyjeżdżam do strefy „narco” do dżungli. Planuję być albo 28 albo 29 maja w San Francisco. Rozpoczęcie płynięcia to 31 maj lub 1 czerwiec. Na razie to musi moje canoe tam dojechać bezpiecznie. Za to odpowiada Brat Cecylii – Juhan  z Limy. Do Ayacucho ma przyjechać 26 maja Gadiel Sanchez Rivera, który przeszedł wzdłuż brzegów Amazonki pieszo. Gadiel ma płynąć ze mną do Atalay w moim canoe przez 4 dni. Mimo, że jestem przed czasem, musze czekać na swoje canoe i Gadiela.

Poniżej przedstawiam  tabelkę mojej przeprawy rowerowej na trasie Leon Dormido do San Francisco, przygotowaną przez mojego kartografa Adama Wasilewskiego. Dotychczas pokonałem według mojego gpsa i licznika 480 km, nie jak podaje” track” na soloamazon.info w linii prostej 350 km, to jest wyjaśnienie dla osób śledzących tę wyprawę, aby był jasny przekaz informacji odnośnie przebytych km na podstawie „tracka” i tabelki rzeczywistych przejechanych kilometrów.

PRZEJAZD przez dżunglę do stref narco rowerem, trzeba robić od świtu do zmierzchu, bo w nocy nie można, gdyż są porwania – to wciąż niebezpieczny region w Peru.. To tutaj jest mikroklimat i najlepsze plantacje liści koki, gdzie robione są narkotyki – kokaina. Mam nadzieję, że to ostatnie 3 dni jazdy rowerem.

Trasa rowerowa:

http://www.bikemap.net/pl/route/2933284-amazon-mg-rower-final/

https://www.youtube.com/watch?v=huylm-vdTWY

https://www.youtube.com/results?search_query=marcin+gienieczko+do+zrodel+amazonki

http://www.explorersweb.com/oceans/news.php?url=marcin-gienieczkos-south-american-crossi_143214253

Aktualna pozycja Marcina:

https://www.google.com/maps/d/edit?mid=zehJnKdPpP7g.k5tzhUG0k2tQ

Plansza sponsorska -podsumowanie