14 czerwca odbył się finał 2. edycji konkursu „Recycling na miarę. Świętokrzyskie Dziedzictwo Kulturowe”, organizowanego przez Fundację VIVE Serce Dzieciom wspólnie z Zespołem Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach. W pokonkursowej wystawie zostały pokazane wszystkie zgłoszone prace dzieci ze świętokrzyskich szkół podstawowych i gimnazjów. Spotkanie miało miejsce w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.
Gala finałowa i prezentacja nagrodzonych prac wydarzyła się 14 czerwca w Sali Lustrzanej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Laureatów konkursu wyłoniła Kapituła, która oceniała zgodność prac z tematem konkursu, pomysłowość i inwencję, a także kompozycję i walory artystyczne. Członkowie Kapituły dokonali wyboru 12 zwycięskich prac w trzech kategoriach:
Dziedzictwo Materialne,
Dziedzictwo Naturalne,
Dziedzictwo Niematerialne „Legendy Świętokrzyskie”.
Laureaci otrzymali nagrody pieniężne zarówno dla siebie, jak i reprezentowanej szkoły, które nauczyciele biorący udział w projekcie, przeznaczą na wyposażenie pracowni plastycznych. Dodatkowo przyznano 4 pozaregulaminowe wyróżnienia dla uczniów z: Zespołu Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli, Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Złotej oraz wyróżnienie specjalne dla Powiatowego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Podzamczu. Otrzymało ono promesę o wartości 1000 zł na rozwój sali plastycznej. Uroczystego wręczenia nagród dokonali – Andrzej Bętkowski, Wicewojewoda Świętokrzyski, Jacek Kowalczyk, dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego oraz Katarzyna Nowacka, Dyrektor Wydziału Organizacji i Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty w Kielcach.
– Serdecznie gratuluję i dziękuję za zaangażowanie, włożoną pracę i niebywałą pomysłowość pokazaną w pracach konkursowych. Wskazanie zwycięzców było wyzwaniem. Zgłoszenia nadsyłali młodzi utalentowani ludzie, zaangażowani mocno w ideę promowania recyklingu tekstyliów, którzy przygotowali piękne prace o wysokim poziomie artystycznym. – powiedziała Agnieszka Servaas, Prezes Zarządu VIVE Management, przewodnicząca kapituły konkursu. – Dziękuję uczniom i nauczycielom prowadzącym projekt w swoich szkołach za udział w konkursie, nadesłane obrazy i obecność podczas Gali. – dodała.
Uroczystość wręczenia nagród uświetniły występy taneczne Joanny Kwiecień i Miłosza Łojewskiego, uczniów 3 klasy Szkoły Podstawowej nr 39 w Kielcach, Emilii Kwiecień ze Szkoły Podstawowej nr 39 i Filipa Krochmala z Gimnazjum Integracyjnego w Kielcach, a także wokalny Moniki Smorągiewicz z Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych i pokaz gry na trąbce Kaliny Skowron, uczennicy Szkoły Podstawowej w Kłucku oraz Szkoły Muzycznej w Kielcach.
Dziedzictwo kulturowe województwa świętokrzyskiego
Komisja Europejska, wspierając tworzenie silnej zbiorowej pamięci i tożsamości Europejczyków, rok 2018 ustanowiła Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Z tego też powodu tegoroczna edycja konkursu „Recycling na miarę” była poświęcona dziedzictwu kulturowemu województwa świętokrzyskiego.
– Region może poszczycić się bogactwem legend, opowieści i tradycji oraz promowany jest za granicą jako region zielony, ekologiczny, któremu nieobce są idee świadomego dbania na co dzień o środowisko naturalne już od najmłodszych lat, jak też recyklingu na szeroką skalę minimalizującego zużycie surowców i wielkość odpadów poprzez tworzenie zamkniętego cyklu ich przetwarzania. – powiedziała Grażyna Jarosz, Prezes Fundacji VIVE Serce Dzieciom. – Z ogromną przyjemnością wspieramy projekt Fundacji VIVE Serce Dzieciom i z satysfakcją obserwujemy rozkwitające talenty młodych ludzi
w województwie świętokrzyskim. – dodała.
Sześć zwycięskich prac konkursowych zostanie zaprezentowanych już w najbliższy weekend 16 – 17 czerwca podczas Altonale 2018 w Hamburgu. Inicjatorką zaprezentowania obrazów jest Małgorzata Wilk-Grzywna, dyrektor Regionalnej Organizacji Turystycznej, zasiadająca w Kapitule tegorocznej edycji konkursu. Impreza to coroczny z olbrzymimi tradycjami festiwal promującymi ekostyl w codziennym życiu i turystyce, przyciągający 100 tys. odwiedzających.
Więcej: www.fundacjavive.org