Bank Zachodni WBK udostępnił Raport Odpowiedzialnego Biznesu za rok 2016. To już czwarta edycja raportu banku, która jednak odróżnia się od poprzednich innowacyjną formą. Pełna wersja jest dostępna wyłącznie w wersji online, a do uważnej lektury zachęca mechanizm grywalizacji. Wyniki grywalizacji wszystkich czytelników raportu zadecydują o realizacji dodatkowego projektu społecznego banku.
Prowadzenie biznesu w sposób zrównoważony i odpowiedzialny jest istotną częścią strategii Banku Zachodniego WBK, realizowaną konsekwentnie, w ramach szerokiej i stale rosnącej listy działań. Odpowiedzialność biznesu według banku to dużo więcej niż spektakularne projekty, to także stały element codziennej działalności, oferty, procedur i podejścia do klienta.
– Dla każdej firmy, niezależnie od branży, najważniejsze powinno być budowanie wartości i wiarygodności nie tylko poprzez wyniki finansowe, ale także poprzez szeroko pojmowaną odpowiedzialność biznesu. Wszystkie decyzje podejmujemy uwzględniając ich wpływ i konsekwencje dla osób, które korzystają z naszych usług, pracowników i partnerów biznesowych oraz społeczności lokalnych, w których funkcjonujemy. Myślimy też o środowisku naturalnym. Odpowiedzialność biznesu traktujemy jako integralną cześć naszej podstawowej działalności – podkreśla Michał Gajewski, Prezes Zarządu Banku Zachodniego WBK.
Bank należy do grona firm regularnie i konsekwentnie informujących o działaniach w zakresie odpowiedzialnego biznesu. Raporty Banku Zachodniego WBK są przygotowywane zgodnie z wytycznymi Global Reporting Initiative i podlegają weryfikacji niezależnego audytora. Wszystkie dotychczasowe edycje, za lata 2013, 2014 i 2015, zostały nagrodzone w Konkursie Raporty Społeczne. Raport za rok 2015 otrzymał aż dwie nagrody – internautów oraz dziennikarzy.
W dzisiejszym świecie o zaufaniu do marek i sukcesach firm decydują rzeczy, które niekoniecznie widać sprawozdaniach finansowych. Dlatego publikujemy raporty niefinansowe. To kopalnia wiedzy o tym, jak działa firma, pokazująca jaką jesteśmy instytucją, jaką misję realizujemy, jak postrzegamy swoją rolę w całym ekosystemie społeczno-gospodarczym. Otwarcie informujemy o tym, co oferujemy naszym klientom, pracownikom i jakie działania społeczne podejmujemy. Chętnie dzielimy się wiedzą o banku także dlatego, że jesteśmy z tych działań bardzo dumni – mówi Michał Gajewski.
Najnowsza edycja Raportu Odpowiedzialnego Biznesu Banku Zachodniego WBK dotyczy roku 2016. Dokument obejmuje cztery najważniejsze dla banku obszary: pracowników, klientów i otoczenie rynkowe, społeczności lokalne oraz środowisko. Warto zauważyć rozmach i szeroki zasięg opisywanych działań. Przykładowo, dzięki prowadzonym w 2016 roku akcjom banku w zakresie zaangażowania społecznego, wsparcie otrzymało blisko 120 tysięcy beneficjentów.
Uwagę zwraca jednak nie tylko treść, ale także innowacyjna forma. Raport Odpowiedzialnego Biznesu 2016 Banku Zachodniego WBK jest dostępny wyłącznie w wersji online. Przede wszystkim jednak, jest to pierwszy polski raport CSR zawierający mechanizm grywalizacji. Grywalizacja w raporcie Banku Zachodniego WBK ma na celu nie tylko zachęcenie czytelników do uważnej i aktywnej lektury, ale także włączenie ich we wspólne działanie na rzecz potrzebujących. Wyniki określą bowiem czy i w jakim zakresie bank zrealizuje dodatkowy projekt społeczny – remonty w wybranych ośrodkach należących do Karkonoskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Rodzinie „Nadzieja”. Stowarzyszenie prowadzi obecnie siedem Domów dla Dzieci, w których przebywa około 100 wychowanków.
Mechanizm grywalizacji jest prosty. Każdy czytelnik będzie mógł odpowiedzieć na 12 pytań dotyczących działań banku opisywanych w raporcie. Każde prawidłowo rozwiązane zadanie to 10 punktów. Decydująca dla realizacji projektu społecznego będzie suma punktów zebranych przez wszystkich uczestników grywalizacji. Jeżeli przekroczy 30 tysięcy punktów, w pięciu ośrodkach Stowarzyszenia „Nadzieja” zostaną odmalowane ściany. Uzyskanie łącznie 60 tysięcy punktów pozwoli na wymianę podłóg w pokojach dla dzieci. Ostatnim stopniem jest suma 100 tysięcy punktów. Osiągnięcie tego poziomu oznacza sfinansowanie zakup wyposażenia do pokoi, w tym mebli. Remonty w placówkach „Nadziei” zostaną zrealizowane ze środków Fundacji Banku Zachodniego WBK a w prace będą zaangażowani wolontariusze banku.
Więcej: www.bzwbk.pl/raport-csr