PZU przekaże szpitalom kolejną partię opasek życia

PZU przekaże kolejnych 200 opasek życia szpitalom, w których leczeni są pacjenci chorzy na COVID-19. Pierwsze takie urządzenia monitorujące stan zdrowia pacjentów trafiły do placówek w maju, a następne w październiku. Do tej pory PZU przekazał szpitalom już 750 opasek życia.

Opaski życia od PZU trafią do sześciu kolejnych szpitali –  w Warszawie, Poznaniu,  Giżycku, Zielonej Górze i Biskupcu. Opaski to certyfikowane urządzenia medyczne, które zdalnie analizują kluczowe parametry życiowe pacjenta. Mierzą puls i temperaturę ciała oraz saturację, czyli nasycenie krwi tlenem. W momencie, kiedy parametry spadają do krytycznych wartości, opaska uruchamia sygnał dźwiękowy i natychmiast alarmuje na specjalnym monitorze podglądowym personel medyczny.

Pierwszą partię opasek życia PZU przekazał do szpitali w maju. Na bazie tych doświadczeń z początku pandemii opaski zostały zmodyfikowane – m.in. zgodnie z wytycznymi personelu medycznego urządzenia wyposażono w dodatkową funkcję informowania o upadku pacjenta, co ma za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo chorych.

Pierwszy egzamin opaski zdały w ramach pilotażowego projektu, realizowanego przez PZU we współpracy z Ministerstwem Zdrowia od jesieni zeszłego roku w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach.  Po odnotowaniu pierwszych przypadków koronawirusa w Polsce, ubezpieczyciel przekazał urządzenia szpitalom walczącym z COVID-19. W październiku kolejne 200 sztuk trafiło do placówek w południowej i zachodniej Polsce. Teraz szpitalom przekazana zostanie następna partia urządzeń. Łącznie PZU ufundował 750 opasek życia.

Łączna wartość pomocy finansowej Grupy PZU dla szpitali i służb walczących z epidemią przekroczyła już 20 mln zł. Do szpitali trafiły m.in. bezprzewodowe stetoskopy, respiratory, bronchoskopy do badania tchawicy i oskrzeli oraz kardiomonitory.

Wsparciem dla służb medycznych było też 200 samochodów od PZU, służących m.in. do przewożenia próbek do badań od osób pozostających w domowej kwarantannie. PZU sfinansował ponadto zakup rękawiczek ochronnych dla placówek zdrowotnych oraz kombinezonów, maseczek, rękawiczek i środków dezynfekcyjnych dla funkcjonariuszy Policji i Straży Granicznej. Wsparł też Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny w doposażeniu linii diagnostycznej do badań laboratoryjnych na obecność koronawirusa.

Wspólnie z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej PZU uruchomił też w październiku specjalną infolinię dla seniorów. Wystarczy zadzwonić pod numer telefonu (22) 505–11–11 i poprosić o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakup artykułów spożywczych, higienicznych czy leków. Wolontariusze dostarczą seniorom niezbędne produkty. Od momentu startu infolinii skorzystało z niej już 35,5 tys. osób.

Źródło: PZU