PZU kontynuuje wsparcie dla GOPR

Przez kolejne trzy lata PZU będzie pomagał Górskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu. W ramach podpisanej umowy ubezpieczyciel będzie wspierać finansowo ratowników oraz Fundację GOPR, a także prowadzić wspólne działania edukacyjne i prewencyjne na rzecz poprawy bezpieczeństwa w górach. Współpraca PZU i GOPR trwa nieprzerwanie od 15 lat.

– Naszym celem jest nieść pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna. Od początku naszej współpracy przekazaliśmy ratownikom górskim pomoc o łącznej wartości 10 mln zł. Kontynuujemy wsparcie dla GOPR, ponieważ jesteśmy pełni uznania dla pracy ratowników i ich zaangażowania w walkę o życie i zdrowie turystów. Chcemy, by mogli swoje zadanie wykonywać jak najlepiej i najbezpieczniej, dlatego przekażemy GOPR specjalistyczny sprzęt, który pozwoli na szybsze dotarcie i skuteczną pomoc poszkodowanym w wypadkach w górach – mówi Robert Lubański, dyrektor ds. prewencji PZU.

W ramach współpracy PZU m.in. sfinansuje zakup profesjonalnego sprzętu niezbędnego do prowadzenia akcji ratunkowych w górach. Będą to górskie karetki pogotowia, ratownicze pojazdy terenowe, busy do transportu ratowników, quady oraz skutery śnieżne. Lista sprzętu będzie na bieżąco aktualizowana, w zależności od potrzeb poszczególnych grup GOPR. Dodatkowo ubezpieczyciel sfinansuje działania, dzięki którym ratownicy będą doskonalić swoje umiejętności.

– Wśród naszych Partnerów PZU zajmuje miejsce szczególne. Współpracujemy już ponad 15 lat – to  wystarczająco długo, by się przekonać, że w trudnych momentach PZU jest nie tylko sponsorem GOPR, ale przede wszystkim naszym przyjacielem. Nie ogranicza się tylko do przekazania środków pieniężnych czy sprzętu ratowniczego, ale także wspólnie z nami realizuje wiele wartościowych inicjatyw edukacyjnych i społecznych. Warto w tym kontekście przywołać m.in. wspieraną przez PZU “Akademię GOPR”, którą organizujemy za pomocą naszej Fundacji GOPR oraz cykl wspólnie nagrywanych filmów “Szlakiem GOPR”, który dostępny jest na kanale Youtube Grupy PZU. Tym bardziej cieszymy się, że właśnie podpisaliśmy kolejną umowę na trzyletni okres i jestem przekonany, że nasza owocna współpraca będzie trwała jeszcze wiele kolejnych lat – mówi Paweł Konieczny, prezes zarządu głównego GOPR.

Rusza Akademia GOPR

W tym roku PZU objął swoim wsparciem także Fundację GOPR, która zajmuje się prewencją i edukacją w zakresie ratownictwa górskiego oraz ratownictwa na zorganizowanych terenach narciarskich, a także promuje bezpieczeństwo w górach.

To właśnie dzięki współpracy ubezpieczyciela z fundacją powstał projekt „Akademia GOPR”. Podczas szkoleń, zarówno e-learningowych, jak i stacjonarnych warsztatów, specjaliści przekażą uczestnikom wiedzę na temat bezpieczeństwa w górach. Zakres szkoleń obejmie m.in. skitouring, lawiny, wspinaczkę, jaskinie, nawigację w terenie, rowery, bezpieczeństwo na wodach szybko płynących, sytuacje awaryjne, w tym pierwszą pomoc i transport poszkodowanych w górach. Ratownicy poprowadzą także zajęcia w szkołach, w których udział weźmie nawet 3500 uczniów. Nauczą się jak bezpiecznie chodzić po górach, a w nagłej sytuacji udzielić pierwszej pomocy i zaalarmować odpowiednie służby ratunkowe.

– Coraz więcej ludzi wypoczywa w górach i uprawia sporty ekstremalne. Wiąże się z tym stale rosnąca liczba wypadków – w niektórych regionach z roku na rok jest ich więcej nawet o 30 proc. Nie możemy się temu biernie przyglądać. Od dawna już GOPR i PZU prowadzą samodzielnie wiele działań edukacyjnych, uznaliśmy więc, że czas połączyć siły i zbudować kompleksowy program prewencyjny – mówi Roman Dziedzic z Fundacji GOPR.

Oprócz „Akademii GOPR”, PZU – który wspiera także Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – rusza z kampanią billboardową promującą nie tylko bezpieczeństwo w górach, ale i nad wodą. W kilkudziesięciu miejscowościach stanęły tablice informacyjne, które przypominają numery ratunkowe oraz zachęcają do korzystania z aplikacji GOPR. Uzupełnieniem kampanii będzie seria postów w mediach społecznościowych, pokazujących ciekawe miejscach do wypoczynku oraz promujących bezpieczne zachowanie nad wodą i w górach.

Źródło: PZU