Psychiatra nie może przenosić emocji na pacjentów

Wypowiedź Konrada Jurczakowskiego, lekarza rezydenta w szpitalu psychiatrycznym w Tworkach, absolwenta II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Czym się różni psychiatra od psychologa? – Psychiatra jest lekarzem. Ukończył 6-letnie studia na uniwersytecie medycznym, roczny staż oraz specjalizację, która trwa w przypadku psychiatrii 5 lat. Natomiast psycholog to magister, który ukończył 5-letnie studia i od początku zajmował się poznawaniem mechanizmów ludzkiej psychiki, zachowania, myślenia – mówi Konrad Jurczakowski, lekarz rezydent w szpitalu psychiatrycznym w Tworkach. Jak dodaje, psychiatra może wystawić receptę, zwolnienie czy skierowanie do szpitala.

Jaki powinien być przyszły psychiatra? – Powinien na pewno być cierpliwy, miły, kulturalny. Psychiatra nie jest od osądzania – gdy przychodzi do niego pacjent, lekarz musi zachować neutralność, nie może przenosić swoich emocji na pacjenta. W psychiatrii relacja pacjent – lekarz jest bardzo ważna – podkreśla Jurczakowski.

Jak długo psychiatra musi się uczyć, żeby móc skutecznie leczyć pacjentów? Więcej w nagraniu.