Przystań w sieci – podsumowanie ogólnopolskiego programu edukacyjnego

Wraz z końcem roku szkolnego Facebook, NASK i UNICEF Polska podsumowują projekt „Przystań w sieci”. Całoroczny program został entuzjastycznie przyjęty w polskich szkołach, a w jego ramach, 51 tys. uczniów oraz 3,7 tys. nauczycieli z ponad 1900 placówek skorzystało z kursów e-learningowych, podnoszących kompetencje cyfrowe i uczących bezpiecznych zachowań w Internecie.

Projekt „Przystań w sieci” idealnie wpisał się w potrzeby edukacyjne uczniów i nauczycieli w Polsce, o czym świadczy ogromne zainteresowanie programem w mijającym roku szkolnym. Inaugurując projekt w październiku 2020 r., partnerom przyświecał cel wyposażenia odbiorców w kompetencje niezbędne do radzenia sobie z niebezpiecznymi sytuacjami w sieci, a także wykształcenia w nich umiejętności krytycznej oceny dostępnych treści. Pozytywny odbiór oraz duże zainteresowanie programem pokazują, jak ważnym wyzwaniem jest temat odpowiedzialnego korzystania z Internetu, który stał się szczególnie aktualny w czasie pandemii. W warunkach zdalnej edukacji, kształcenie młodzieży w zakresie bezpieczeństwa online w sposób atrakcyjny i angażujący okazało się szczególnie ważne.

Wraz z partnerami przygotowania do tego programu rozpoczęliśmy ponad dwa lata temu, mając świadomość, jak ważną misją jest podnoszenie kompetencji cyfrowych polskich nauczycieli oraz ich podopiecznych – mówi Jakub Turowski, szef zespołu ds. polityki publicznej Facebooka w Polsce, krajach bałtyckich, Rumunii i Bułgarii. Tym bardziej jesteśmy dumni, że „Przystań w sieci” spotkała się z tak ciepłym przyjęciem oraz miała realny wpływ na młodzież w tak wymagającym czasie, jakim okazała się trwająca pandemia i zdalna edukacja.

Osią programu „Przystań w sieci” była platforma e-learningowa z sześcioma dedykowanymi modułami edukacyjnymi (łącznie 18 kursami): Prywatność w sieci, Cyberprzemoc, Cyberzagrożenia, Szkodliwe i niebezpieczne treści, Cyfrowe ślady i reputacja online oraz Fałszywe informacje. Dla nauczycieli i uczniów przygotowano także dodatkowe materiały pogłębiające wiedzę, m.in. podręcznik ze scenariuszami zajęć o bezpieczeństwie w sieci czy materiały pozwalające zorganizować Dzień Świadomego Korzystania z Internetu. Każda placówka, która uczestniczyła w projekcie miała możliwość realizacji jego założeń w bardzo szerokim zakresie, wykorzystując do tego bogate materiały udostępnione przez organizatorów.

Działania na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie to jeden z priorytetów Państwowego Instytutu Badawczego NASK. Zainteresowanie projektem „Przystań w sieci” pokazuje, że wśród nauczycieli i uczniów istnieje duża potrzeba pogłębiania wiedzy na temat odpowiedzialnego korzystania z Internetu. Bardzo doceniamy to zaangażowanie, mamy nadzieję, że zdobyte informacje – czy to podczas realizowania kursów e-learningowych, czy też np. przy projektowaniu kampanii społeczno-informacyjnych – zostaną z uczestnikami na dłużej. Tylko dzięki większej świadomości użytkowników Internet może stać się bardziej przyjaznym miejscem – powiedziała Agnieszka Żeglińska, Dyrektor ds. Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Ekosystemu OSE.

Nauczyciele mieli również szansę rozszerzyć swoją wiedzę, biorąc udział w ogólnopolskich konferencjach online „Przystań w sieci. Jak pomóc uczniom w bezpiecznym korzystaniu z Internetu?”, które odbyły się 30 marca i 13 kwietnia br. Spotkania cieszyły się ogromną popularnością: wzięło w nich udział ponad 3,5 tys. uczestników. Wśród zaproszonych ekspertów znaleźli się m.in. prof. Jacek Pyżalski, zajmujący się tematami agresji elektronicznej i cyberprzemocy wśród młodzieży, dr hab. Anna Jupowicz-Ginalska, koordynatorka badań dotyczących FOMO (ang. fear of missing out), Przemek Jaroszewski, kierownik zespołu CERT Polska, koncentrujący się na bezpieczeństwie teleinformatycznym, Dawid Łasiński, znany w sieci jako Pan Belfer – nauczyciel z internetów, czy też eksperci Facebooka, Agnieszka Jaworska i Karol Karpiński.

Współczesny świat stawia przed nami wiele wyzwań. Zapewnienie bezpieczeństwa korzystania z Internetu jego najmłodszym użytkownikom to jedna z kluczowych kwestii, na której powinniśmy się skupić, zwłaszcza jeśli zależy nam na realizacji praw dziecka. Programy takie jak „Przystań w sieci” są niezwykle potrzebne i dają nadzieję, że jesteśmy w stanie ochronić dzieci i młodzież przed niebezpieczeństwami, z którymi mogą się spotkać w wirtualnej rzeczywistości. Wierzymy głęboko, że uczestnicy projektu będą świadomie poruszać się w przestrzeni Internetu, dbając o bezpieczeństwo swoje i innych – podsumowuje realizację projektu Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska.

Ważną częścią projektu był także ogólnopolski konkurs dla szkół na projekt kampanii społeczno-informacyjnej dotyczącej świadomego korzystania z Internetu. Mimo pandemii, w konkursie wzięło udział ponad 100 szkół. Wyłoniono 10 zwycięskich zespołów, a każdy z 66 uczestników otrzymał nagrody indywidualne – tablety.

Projekt „Przystań w sieci” został objęty patronatem honorowym Prezesa Rady Ministrów. Najbardziej zaangażowane szkoły, które zrealizowały projekt zgodnie z jego założeniami, otrzymają Certyfikat Szkoły Promującej Świadome Korzystanie z Internetu w roku szkolnym 2020/2021. Facebook, NASK i UNICEF Polska cieszą się, że projekt skłonił tak wiele osób do zastanowienia się nad swoimi zachowaniami i postawami online. Zaangażowanie uczestników projektu, wspaniałe pomysły na kampanie informacyjne oraz liczny udział w konferencjach są prawdziwym sukcesem tej akcji.

Więcej informacji dostępnych jest na platformie www.przystanwsieci.pl