Przy 8 sklepach Żabka w Bydgoszczy stanęły EKOmaty

Żabka zachęca mieszkańców Bydgoszczy do zbiórki plastiku i metalu oraz darowania opakowaniom drugiego życia, wdrażając rozwiązania zgodne z założeniami gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ).

W ramach pilotażowego projektu „Zielona Odnowa” od 19 grudnia rusza zbiórka w pierwszych 8 sklepach, przed którymi stanęły EKOmaty, czyli automaty umożliwiające selektywną zbiórkę opakowań po napojach z plastiku i metalu. Projekt przyniesie korzyści nie tylko planecie – zebrany surowiec posłuży bowiem do stworzenia nowych opakowań, dzięki czemu mniej śmieci trafi na wysypiska. Zyskają także klienci – za każdą oddaną plastikową butelkę lub puszkę, otrzymać można 50 żappsów. Projekt docelowo ma objąć wszystkie sklepy zlokalizowane na terenie Bydgoszczy.

Żabka kontynuuje działania w zakresie odpowiedzialności społecznej, podejmując kolejne kroki i promując recykling jako jeden ze sposobów na ograniczenie produkcji pierwotnego plastiku. W Poznaniu, Warszawie i Łodzi testuje już 29 EKOmatów, dzięki którym w sumie zebranych zostało i otrzymało drugie życie niemal 320 tys. sztuk puszek aluminiowych oraz ponad 701 tys. sztuk plastikowych butelek po napojach. Dodatkowo Żabka na opakowaniach produktów marki własnej umieszcza informacje o tym, jak właściwie segregować zużyte opakowania. Dba także o to, by jak najwięcej z nich powstawało z surowców wtórnych – butelki z  materiału pochodzącego w 100% z recyklingu (tzw. rPET) mają napoje wszystkich marek własnych Żabki –  Foodini, Wycisk, S! oraz woda mineralna OD NOWA.

– Jednym z największych wyzwań ekologicznych współczesnego świata jest zmiana sposobu wykorzystywania surowców z linearnego na cyrkularny, czyli zamknięcie ich obiegu tak, aby krążyły w gospodarce, ograniczając produkcję i wydobycie nowych, zarazem zmniejszając ilość odpadów. Każdy z nas, robiąc nawet małą rzecz, może przyczynić się do zamknięcia obiegu gospodarki i poprawy stanu naszej planety. Dlatego gorąco zachęcamy mieszkańców Bydgoszczy, by przy okazji zakupów w Żabce przynosili do sklepu puste opakowania po napojach. Wspólnie udowodnijmy, że małe, proste działania składają się na duży, namacalny efekt – w tym przypadku zamknięcie obiegu surowców jakimi są tworzywa sztuczne i metal. Mamy również nadzieję, że dzięki naszej akcji klienci wyrobią w sobie nawyk oddawania do sklepu pustych plastikowych butelek i metalowych puszek, tak jak robią to już ze zwrotnymi butelkami szklanymi – mówi Joanna Kasowska, Dyrektor Jakości i Standardów Zarządzania Żywnością.

Klienci, którzy wezmą udział w projekcie, zostaną nagrodzeni dodatkowymi punktami lojalnościowymi w aplikacji Żappka, czyli tzw. żappsami – otrzymają 50 żappsów za każde zwrócone opakowanie.

Projekt ma charakter pilotażowy i jest podzielony na dwa etapy. W pierwszym, który wystartował 19 grudnia br., przed 8 sklepami w Bydgoszczy stanęły EKOmaty. W drugim – sieć planuje objęcie akcją wszystkich bydgoskich sklepów Żabka. Zebrany w ten sposób surowiec zostanie przetworzony na granulat, z którego producent opakowań wytworzy preformy kolejnych butelek. W ten sposób nie tylko ogranicza się produkcję plastiku, ale także zmniejsza emisję CO₂ do środowiska.

W Bydgoszczy EKOmaty są dostępne przed następującymi sklepami:

  • Marii Konopnickiej 16b, 16c
  • Rupniewskiego 6
  • 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich 6
  • Rybaki 13a
  • Kasztanowa 62
  • Sieroca 17
  • Boya-Żeleńskiego 25
  • Marii Skłodowskiej-Curie 64a