Przemysł nastawiony na ekologię

BD Art i jej spółka córka BD Art Glass zostali wyróżnieni w XXXIV edycji Raportu Społeczna Odpowiedzialność Biznesu za wykorzystywanie proekologicznych technologii i nakłady, służące ochronie środowiska naturalnego. BD Art i jej spółka córka BD Art Glass zajmują się produkcją ramek, luster, a niedługo dzięki hucie szkła w Leszkowicach, również i szkła. W swojej 20-letniej historii firma stawiała na ekologiczne metody produkcji, które dziś procentują!

 

Przedstawiciele BD Art, aby pozyskać technologię i know-how, która pozwoli zbudować jedną z bardziej ekologicznych hut szkła w Europie, udali się aż do Chin. Inwestycja realizowana w Leszkowicach na Lubelszczyźnie ma dać pracę ponad 800 osobom przy równoczesnym zachowaniu dobrego stanu środowiska naturalnego.

Wartość inwestycji w hutę szkła szacowana jest na 400 mln zł, a czas jej realizacji to około trzy lata. Huta powstanie na 38 ha gruntu. Na terenach inwestycji znajdują się również złoża piasku, który będzie wykorzystany w procesie produkcyjnym. Złoża surowca wystarczą na 35 lat eksploatacji, tymczasem już teraz na polskim i światowym rynku popyt na szkło ciągle rośnie. Obecnie rynek polski obsługiwany jest głównie przez import z Azji i Białorusi. Od 2020 r. Unia Europejska, jako normę wprowadzi okna o czterech szybach, co jedynie zwiększy zapotrzebowanie na surowiec. Huta w Leszkowicach będzie posiadać dwie linie produkcyjne. Pierwsza wytwarzać będzie szkło w ilości 600 t dziennie, druga – planowana do realizacji nieco później – aż 1000 t. W hucie znajdzie się także linia pokrywania szkła powłokami izolacyjnymi. Pozwoli to produkować ok. 18 mln mkw szkła w skali roku. W Leszkowicach powstanie też ośrodek badawczo-rozwojowy, który zajmie się wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań.

Obecnie BD Art zajmuje się produkcją ram i luster, a klientami spółki są m.in. IKEA, Tesco i Obi. W tym momencie przy produkcji zatrudnionych jest ok. 250 osób. Firma eksportuje swoje produkty również do Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Rosji i USA. BD Art stawia na nowoczesne, perspektywiczne rozwiązania technologiczne, stąd dysponuje w pełni zautomatyzowaną linią do produkcji luster. Wszystkie materiały używane w procesie produkcyjnym są ekologiczne oraz certyfikowane.

Przemysław Gruz