Przedszkole NIVEA obchodzi swoje 4 urodziny

W październiku tego roku przedszkole NIVEA obchodzi swoje urodziny. Równo 4 lata temu dzieci pracowników firmy NIVEA po raz pierwszy pojechały ze swoimi rodzicami do przedszkola, które powstało z myślą o wygodzie zarówno jednych, jak i drugich.

Pomysł utworzenia przedszkola był odpowiedzią na sygnały zgłaszane ze strony samych pracowników-rodziców. To oni zasygnalizowali, że ze względu na godziny otwarcia przedszkoli oraz długą przerwę wakacyjną trudno jest im łączyć obowiązki zawodowe z rodzicielskimi.

Do tej pory do firmowego przedszkola NIVEA trafiło łącznie ponad 80 dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Do ich dyspozycji przeznaczone jest 5 sal edukacyjnych oraz dodatkowa sala rytmiczna. Przedszkole co roku przygotowuje nowy program edukacyjny, wzbogacany m.in. o takie elementy jak nauka języków obcych, nauka jazdy na nartach, nauka gry na pianinie, zajęcia baletowe, a nawet karate. Jak wyjaśnia Elżbieta Gendera, dyrektor przedszkola NIVEA, „wszystkie te elementy programowe są oczywiście bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka, ale najbardziej istotne jest poczucie bezpieczeństwa i pewność, że rodzic jest blisko.” Dlatego jej zdaniem firmowe przedszkola są przyszłościowym rozwiązaniem, które zapewnią komfort zarówno dzieciom, jak i rodzicom.

4 lata istnienia firmowego przedszkola to z pewnością dobry moment na podsumowania i wnioski. Jak przyznaje Małgorzata Biwan, manager NIVEA z działu HR, „przedszkole to żywy organizm. Z roku na rok pojawiają się tu nowe dzieci i nowi rodzice, czyli nowe oczekiwania.” Jednocześnie dodaje, że „pomimo tego, iż projekt przedszkola wprawdzie został już zrealizowany, to każdy dzień z jego życia przynosi nowe wyzwania.” Co przez te 4 lata zmieniło się w innych firmach? Niestety firmowe przedszkola to w Polsce w dalszym ciągu rzadkość. Jak zauważa
Anna Durzyńska, dyrektor HR NIVEA, widać jednak pozytywny trend. Durzyńska wyjaśnia, że: „Pomysł z firmowym przedszkolem 4 lata temu był naprawdę innowacyjny, dziś natomiast NIVEA jest dobrym przykładem do naśladowania. Dlatego też chętnie dzieli się swoją wiedzą
i doświadczeniem z innymi firmami. Z naszego know-how korzystały m.in. takie przedsiębiorstwa jak Philip Morris, Amica Wronki, Solaris, czy MAN.”

NIVEA jako odpowiedzialny pracodawca chce być firmą przyjazną młodym rodzicom.  Jest to szczególnie ważne dlatego, że średnia wieku pracowników firmy nie przekracza 35 lat, z czego większość stanowią kobiety. Firmowe przedszkole NIVEA jest jednym z elementów prowadzonego programu Working Parents, który ułatwia pracującym rodzicom utrzymanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym a rodzinnym. Działania te mają na celu tylko nie tylko pomoc rodzicom we wcześniejszym powrocie do pracy, ale również zwiększenie ich komfortu, zaangażowania i przywiązania do firmy.