Przedszkolaki troszczą się o czystość wód

Ponad 140 tysięcy węgorzy i sandaczy trafiło do Wisły w ramach czwartej edycji ogólnopolskiego konkursu „Pan Karp zarybia Wisłę” organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Ryb. W wydarzeniu uczestniczyły dzieci, które najlepiej poradziły sobie z wyznaczonym przez organizatorów zadaniem namalowania dwuwymiarowego komiksu. Finałowe zarybianie, z udziałem małych zwycięzców, odbyło się 7 czerwca. Partnerem przedsięwzięcia oraz fundatorem nagród ponownie był ANWIL.

W  konkursie  „Pan Karp zarybia Wisłę” w tym roku wzięły udział dzieci z 41 przedszkoli i szkół podstawowych z 9 województw. Maluchy musiały zmierzyć się z zadaniem stworzenia, za pomocą ołówka, kredek lub farb, komiksu inspirowanego przygotowaną przez organizatorów bajką o smoku i rybaku.

Spośród prawie 250 nadesłanych prac, jurorzy  wybrali te najciekawsze, a ich autorów nagrodzili zaproszeniem do wspólnego zarybiania Wisły. Zwycięzcy, pod okiem ichtiologa, rybaków oraz eksperta z Towarzystwa Promocji Ryb, 7 czerwca, zasilili wody najdłuższej polskiej rzeki łączną liczbą 140 tysięcy narybku sandacza i węgorza. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwała Zakładowa Straż Pożarna ANWILU.

– Najważniejszą częścią konkursu jest zarybianie rzeki, dlatego niezwykle cieszy mnie fakt, że do tej pory, w ramach jego trzech edycji, do wód trafiło łącznie aż 38 tysięcy sztuk narybku. W tym roku powiększamy ten wynik o kolejne 140 tysięcy sztuk, wpuszczając do Wisły po raz pierwszy – tak ważne dla zachowania równowagi ekologicznej rzeki – sandacze, a także, ponownie, węgorze, pożądane w Wiśle, ale jednocześnie zagrożone wyginięciem. Liczę na to, że prowadzone przez nas działania wpłyną na wzrost populacji tego cenionego w Polsce gatunku – powiedział Zbigniew Szczepański, Prezes Towarzystwa Promocji Ryb.

Z kolei Beata Krupińska, Dyrektor ds. Bezpieczeństwa, Jakości i Środowiska w ANWIL S.A. podkreśliła: –Troska o środowisko i dbałość o zasoby naturalne jest jednym z naszych priorytetów. Inicjujemy oraz współorganizujemy akcje o charakterze edukacyjnym, dzięki którym ANWIL wnosi swój wkład w kształtowanie świadomości ekologicznej w Polsce. Poprzez realizowane przedsięwzięcia  prośrodowiskowe, takie jak „Pan Karp zarybia Wisłę”, zapraszamy mieszkańców miasta i okolicznych gmin do współdziałania na rzecz zrównoważonego rozwoju w skali lokalnej.