Przedpremierowe otwarcie nowej wystawy AirBubble w Centrum Nauki Kopernik

Interaktywna kamizelka badająca oddech czy pochłaniające dwutlenek węgla mikroalgi to tylko niektóre z atrakcji czekających na dzieci i rodziców na nowej wystawie AirBubble w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Edukacja na temat przeciwdziałania zanieczyszczeniom powietrza połączona z zabawą na biotechnologicznym placu zabaw, łączącym architekturę, naukę i naturę to ciekawa propozycja na spędzenie czasu całą rodziną. Uwaga – wystawa jest otwarta do połowy lipca, a potem wróci dopiero jesienią!

W maju tuż przy Centrum Nauki Kopernik powstał pierwszy biotechnologiczny plac zabaw, na którym powietrze oczyszczają algi – to „bańka czystego powietrza” w samym centrum Warszawy. Projekt autorstwa ecoLogicStudio zrealizowano w ramach kampanii „Pomóżmy dzieciom oddychać lepiej” zainicjowanej przez Otrivin Oddychaj Czysto.

Miejsce umożliwia najmłodszym zabawę w najczystszej postaci – w przenośni i dosłownie: podskoki na bąbelkach i aktywowanie ręcznych pompek wprawiają w ruch 52 duże bioreaktory pełne alg aktywnie oczyszczających powietrze wewnątrz placu zabaw.

Od września do końca roku placowi zabaw towarzyszyć będzie także wystawa edukacyjna. Dzięki specjalnemu przedpremierowemu otwarciu można ją zobaczyć już w drugiej połowie czerwca.

Wystawę tworzy 8 bloków tematycznych poświęconych problemowi zanieczyszczenia powietrza. Odwiedzający znajdą tam informacje o tym, jak interpretować wartości indeksu jakości powietrza (AQI), jak prawidłowo dbać o higienę nosa oraz jak w codziennym życiu przeciwdziałać narażaniu się na szkodliwe substancje obecne w atmosferze.

Dodatkową atrakcją jest zielona kamizelka, która bada częstotliwość oddechu dziecka. Wystarczy ją założyć i pobawić się jedynym z biotechnologicznych reaktorów – znajdujące się na niej czujniki zmonitorują cykl głębokiego oddychania, a interaktywna gra pozwoli sprawdzić poprawność oddechu. Na podstawie wykonanych analiz, najmłodsi otrzymają instrukcje dotyczące technik prawidłowego oddychania.

Wystawa znajduje się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie – jej zwiedzanie jest możliwe w godzinach otwarcia Centrum.