Prof. Skarżyński: możemy wykorzystać sztuczną inteligencję w badaniach przesiewowych (wideo)

Fot. ISBzdrowie

„Sztuczna inteligencja to bardzo dobre rozwiązanie, które z powodzeniem można wykorzystywać w medycynie, np. w badaniach przesiewowych” – mówi prof. dr hab. n. med. Henryk Skarżyński – otolaryngolog, audiolog i foniatra, twórca i dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach w rozmowie z ISBzdrowie.

Według szacunków w Polsce „głosem pracuje” 4-5 mln osób, a nie zawsze jest to praca w optymalnych warunkach. „Chcąc utrzymać tę grupę w dobrym zdrowiu badania przesiewowe stają się koniecznością. A mają one sens tylko wtedy gdy są powszechne i tanie. I tu właśnie jest miejsce na sztuczną inteligencję, która na podstawie próbki głosu jest w stanie ocenić czy dana osoba powinna zostać skierowana na dalsze badania” – wyjaśnia prof. Skarżyński.

W Kajetanach trwają właśnie prace nad tym rozwiązaniem. Równolegle są prowadzone prace nad stworzeniem algorytmów dotyczących innych zmysłów: wzroku, smaku, węchu, równowagi oraz – we współpracy z okulistami – także wzroku.

„W konsekwencji powstanie kompleksowy program badania zmysłów Polaków” – tłumaczy Profesor.

Jak dodaje, program przesiewowy badania słuchu u dzieci pokazuje, że co u szóstego występują jakiegoś rodzaju zaburzenia. „To bardzo duża grupa, a przecież to wpływa na rozwój tych dzieci” – podkreśla Skarżyński. – „Z drugiej strony jesteśmy najszybciej starzejącym się społeczeństwem w Europie, co oznacza, że będzie nam przybywać seniorów z problemami słuchu. A nie zawsze rozwiązaniem jest aparat słuchowy”.

Źródło: ISBzdrowie