Prodrobot już leczy – wybiegany sprzęt przekazany małym pacjentom

12 grudnia Prodrobot – nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny – trafił do małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu. Dzięki akcji „wyBIEGAM poMOC” zorganizowanej przez Fundację Tesco Dzieciom udało się zgromadzić 200 000 złotych. W V Biegu Charytatywnym na linii mety stanęło około 3 tys. biegaczy – to właśnie dzięki ich pomocy dziś do Szpitala Dziecięcego trafiła ta niezwykle innowacyjna maszyna. 

 

Prodrobot jest najnowocześniejszym sprzętem rehabilitacyjnym, który odwzorowuje wzorce ludzkiego chodu oraz oferuje ćwiczenia niespotykane w innych tego typu urządzeniach. Dzięki konsultacji twórców robota ze specjalistami w zakresie rehabilitacji, medycyny i automatyki, w Prodrobocie zastosowano wiele rozwiązań konstrukcyjnych, które poprawiają komfort ćwiczącego, co w przypadku dzieci ma olbrzymie znaczenie. Prodrobot to zautomatyzowany trenażer, dzięki któremu dzieci dużo szybciej odzyskają sprawność ruchową.

Jednym z pierwszych pacjentów, którzy skorzystają z rehabilitacji robotem, będzie 10- letni Kamil z porażeniem mózgowym. Chłopiec porusza się na wózku inwalidzkim. Potrafi też wykonać kilka kroków wsparty o balkonik. Rodzice i rehabilitanci wierzą, że dzięki wyćwiczeniu prawidłowego wzorca chodu, Kamil zacznie poruszać się sprawniej.

Kamil ćwiczył już na robocie podczas testów i jest nim zafascynowany. Włożony do urządzenia po raz pierwszy wykonał ruchy takie jak chodzenie po schodach czy przysiad. Mamy nadzieję, że trenażer chodu pomoże zwiększyć jego samodzielność – podkreśla Katarzyna Rajczyk, mama Kamila.

Podczas uroczystego przekazania sprzętu obecni byli przedstawiciele Fundacji Tesco Dzieciom, Tesco Polska, twórcy robota oraz władze szpitala, które nie kryją, że Prodrobot będzie dla nich wielkim wsparciem.

Motto naszego szpitala to „Życie dziecka dobrem najwyższym”. Aby je realizować sięgamy po najnowsze technologie, których przykładem jest właśnie trenażer chodu. To urządzenie służyć będzie codziennie pacjentom, dając im szansę na normalne funkcjonowanie – mówi dr hab. Maciej Kowalczyk, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. – Jesteśmy szczęśliwi, że w walce z chorobami i dysfunkcjami naszych pacjentów mamy takich sprzymierzeńców jak Fundacja Tesco Dzieciom. Razem możemy naprawdę wiele!

Dla Fundacji najważniejsze jest, że pacjenci szpitala mogą już korzystać ze sprzętu i szybciej wracać do sprawności. Jesteśmy dumni, że znów mogliśmy pomóc. Do tej pory Fundacja Tesco Dzieciom przekazała już ponad 600 000 zł na rzecz Uniwersyteckiego Szpitala w Krakowie. Dzięki zaangażowaniu ponad 6000 osób w pięciu edycjach biegu, wyremontowaliśmy oraz doposażyliśmy w sprzęt medyczny salę rehabilitacyjną w Zakładzie Fizjoterapii, Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, świetlicę Onkologii i Hematologii oraz świetlicę w Klinice Neurologii Dziecięcej czy właśnie zakup robota. Dziękujemy wszystkim za wsparcie! – mówi Katarzyna Michalska-Miszczyk, prezes Fundacji Tesco Dzieciom.
Szczegóły dotyczące udziału w biegu można znaleźć na stronie www.fundacjatesco.pl.