Premiera pierwszej, bezpłatnej książki o niepełnosprawności kierowanej do dzieci

„Agata szaleje na kółkach” to adresowana do dzieci w wieku 5-10 lat opowieść Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby, która uświadamia najmłodszym, że niepełnosprawność nie oznacza wykluczenia ze społeczeństwa. Tytułowa Agata, pomimo tego, że porusza się na wózku, chce żyć pełnią życia i udowadnia, że to możliwe. Partnerem strategicznym książki jest Bank BNP Paribas, który od lat angażuje się w działania promujące społeczną inkluzję i podejmuje wiele inicjatyw ułatwiających osobom z niepełnosprawnościami dostęp do własnych produktów i usług.

– Włączanie do aktywnego udziału w życiu społecznym osób narażonych na wykluczenia, to moralny obowiązek wszystkich nas – również biznesu. Szczególnie ważne jest docieranie z takim przekazem do dzieci i kształtowanie odpowiednich postaw – empatii i tolerancji – od najmłodszych lat. „Agata szaleje na kółkach” świetnie się w takie podejście wpisuje, a przy tym to bardzo wciągająca lektura! – mówi Agata Roczniak, Prezeska Fundacji Diversum i Ekspertka ds. Społecznej Odpowiedzialności Biznesu w Banku BNP Paribas.

Główną bohaterką książki jest dorosła, poruszająca się na wózku, Agata, a narratorką jej siostrzenica – Zosia. Poznając Agatę, dzieci dostrzegą, że niepełnosprawność nie musi przeszkadzać w szczęśliwym życiu. Osoby z niepełnosprawnościami mogą pracować, uczyć się, realizować pasje, kochać innych ludzi i życie. Agata ma ciekawe przygody, przeżywa intrygujące czasem zabawne historie i we wszystkim, co robi, pokazuje, jak pokonywać ograniczenia związane z niepełnosprawnością. Przełamuje stereotyp osoby na wózku jako zamkniętej w sobie, siedzącej w domu i narzekającej. Postać wzorowana jest na Agacie Roczniak, która – choć od 3 roku życia choruje na SMA (Rdzeniowy Zanik Mięśni) – jest aktywna zawodowo, najpierw jako modelka na wózku, obecnie jako Prezeska Fundacji Diversum, a także Ekspertka ds. Społecznej Odpowiedzialności Biznesu w Banku BNP Paribas.

„Agata szaleje na kółkach” została wydana przez tę fundację w dwóch językach – polskim i ukraińskim. Dzięki wsparciu partnerów, w tym Banku BNP Paribas jako partnera strategicznego, jest to pozycja bezpłatna. Pierwszy nakład książki jest przeznaczony do dystrybucji wśród dzieci uczestniczących w warsztatach jako dodatkowy element utrwalający pozyskaną wiedzę.