Pracownicy Banku BGŻ BNP Paribas na rzecz lokalnych społeczności

W tym roku aż 128 pracowników Banku w całej Polsce włączyło się w akcje, wybrane w konkursie grantowym na najlepsze projekty wolontariackie. Dzięki ich działaniom zrealizowano 27 własnych projektów skierowanych do społeczności lokalnych i podjęto współpracę z 27 organizacjami społecznymi. W sumie z pomocy pracowników-wolontariuszy Banku BGŻ BNP Paribas skorzystało ponad 2,6 tys. osób. 

 

Pracownicy włączyli się w życie lokalnych społeczności już po raz szósty. Przeprowadzili szereg działań na rzecz środowisk lokalnych, uczestnicząc w codziennym życiu osób, wśród których na co dzień funkcjonują. Analizowali lokalne problemy i szukali dróg do ich rozwiązania.

Oprócz działań poprawiających jakość życia lokalnych społeczności, zmierzyli się również z trudnymi zjawiskami, jak na przykład depresja czy choroba Alzheimera. Jednym z przykładów takich działań był – zrealizowany przez pracowników Oddziału Banku BGŻ BNP Paribas w Nysie – projekt „Porozmawiajmy o Alzheimerze”, przygotowany we współpracy z Fundacją KTOTO – Zrozumieć Alzheimera. Projekt obejmował cykl wykładów i warsztatów dla członków rodzin i opiekunów osób dotkniętych między innymi tą chorobą. Spotkania miały formę otwartą, więc mógł w nich wziąć udział każdy, kto styka się z tym problemem lub chciałby pomóc osobom dotkniętym chorobą.

– Choroba często wyklucza, również w środowiskach lokalnych. Ograniczają codzienne funkcjonowanie, zarówno jeśli chodzi o podstawowe czynności, jak również życie społeczne. Bardzo cieszymy się, że nasi pracownicy dostrzegają obok siebie osoby, których tak naprawdę nie widać, bo ich życie często ogranicza się wyłącznie do kontaktów z najbliższymi. Doświadczenie choroby jest trudne nie tylko dla samych chorych, ale również ich opiekunów – dlatego wsparcie i poczucie, że mogą liczyć na pomoc i wsparcie innych jest niezwykle istotne – mówi Kinga Pańczyszyn-Liśkiewicz, menedżer ds. projektów społecznych w Banku BGŻ BNP Paribas.

Pracownicy-wolontariusze Banku BGŻ BNP Paribas nie zapomnieli również o dzieciach. Departament Decyzji Kredytowych z warszawskiej Centrali we współpracy z pracownikami Domu dziecka w Warszawie przygotował projekt o nazwie „Dziecięce podróże kulinarne”. W jego ramach pracownicy Banku przygotowywali z dziećmi potrawy kuchni świata. Była to okazja by przybliżyć podopiecznym domu dziecka kulturę i tradycję odległych państw. Efektem cyklu tych spotkań będzie również książka kucharska z wypróbowanymi podczas warsztatów przepisami i zdjęciami przygotowanych potraw.

Co roku w ramach „Konkursu na najlepsze projekty społeczne” pracownicy Banku z całej Polski mogą zgłaszać pomysły inicjatyw własnych realizowanych przy współpracy z  organizacjami społecznymi. Autorzy najlepszych pomysłów otrzymują finansowanie z Fundacji Banku BGŻ BNP Paribas na ich realizację. W sumie konkurs miał już 6 edycji i łącznie zrealizowano 124 projekty na rzecz społeczności lokalnych. W akcje pomocy innym włączyło się ponad 550 wolontariuszy, z pracy których skorzystało ponad 13 tysięcy osób. W ciągu 6 lat konkursu pracownicy Banku poświęcili na pomoc innym 5250 godzin.