„Pracodawca Godny Zaufania” – na jesieni poznamy kolejnych laureatów

Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”

Wakacje czas skończyć, wydarzenia gospodarcze czas zacząć! Zakończyło się Forum Gospodarcze w Krynicy-Zdroju, jeden z ważniejszych punktów w kongresowym roku polskiego biznesu. Ale, o czym stale warto przypominać, biznes to nie tylko pomnażanie pieniędzy i możliwości, to również wykorzystywanie tychże pieniędzy i możliwości w dobrym celu. Na przykład po to, by tworzyć jak najlepsze warunki pracy. I już za kilka tygodni, w pierwszej połowie października, poznamy laureatów IX edycji Konkursu o Tytuł „Pracodawca Godny Zaufania” – współorganizowanego przez Fundację „Teraz Polska” i Krajową Izbę Gospodarczą – przypomina Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.

 

W konkursie (którego pierwsza edycja odbyła się w 2009 roku) nagradzane są firmy i instytucje, sięgające po niebanalne i skuteczne rozwiązania w zakresie polityki pracowniczej – uwzględniając rozwój zawodowy pracowników i ochronę ich praw.

Laureatów wyłania Kapituła, złożona z przedstawicieli uczelni wyższych, organizacji przedsiębiorców i think tanków. Są w niej reprezentowane m.in.: Instytut Staszica, Instytut Libertatis, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania, Stowarzyszenie Integracja i Współpraca (organizator forum WELCONOMY in Toruń).

W tym roku konkursowi stuknie dziesięć lat, bo pierwsza edycja została rozstrzygnięta dokładnie 20 października 2009 roku. Przez tę dekadę w zakresie zrozumienia celów polityki pracowniczej dokonały się bardzo duże zmiany. Widać to również w podejściu do konkursu i zainteresowaniu firm. Na początku chęć pochwalenia się stosowanymi rozwiązaniami mieszała się z obawą: po co się wychylać, po co budzić zawiść konkurencji, narażać się na oskarżenia, że coś można było zrobić lepiej… Wiele firm, zanim zdecydowało się wypełnić ankietę, musiało rozwiać wątpliwości. Teraz te obawy zniknęły. Nie tylko dlatego, że mamy dobrą sytuację gospodarczą i firmy zabiegają o pracowników. Po prostu prowadzenie polityki partnerstwa wobec pracowników stało się normą. Dobrą normą. Przedsiębiorcy są w tym zakresie bardzo kreatywni.

W Konkursie o Tytuł „Pracodawca Godny Zaufania” prócz pracodawców wyróżniani są dziennikarze, zajmujący się problematyką pracowniczą. To, że podejście w tym obszarze ewoluowało, jest również ich zasługą. Popularyzowali, zachęcali, lecz – gdy była taka potrzeba – piętnowali nadużycia.

Miarą renomy, jaką w ciągu dziesięciu lat zyskało nasze przedsięwzięcie, jest liczne grono patronów: ministerstwa (m.in. Energii, Inwestycji i Rozwoju, Rolnictwa i Rozwoju Wsi), a także Prezydent m.st. Warszawy. Nie jest ono zamknięte i zapraszamy do współpracy wszystkie chętne instytucje.

Zachęcam do śledzenia strony Konkursu, gdzie będą umieszczane wszystkie nowe informacje o IX Edycji. I, mam nadzieję, do zobaczenia na uroczystej Gali!

Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”

Źródło: https://natemat.pl/blogi/krzysztofprzybyl/283293,pracodawca-godny-zaufania-na-jesieni-poznamy-kolejnych-laureatow