Praca zdalna nowej generacji. Jak wygląda?

Praca z dala od firmowego biurka na stałe zagościła w wielu organizacjach, według badań swoje obowiązki tak wykonuje już 2/3 pracowników.

Firmy chętnie korzystają z nowych możliwości cyfrowego świata i globalnie rozwijają swoje zespoły, skoro mają do tego narzędzie. Wszyscy znamy kogoś, kto pracuje zdalnie. Niektórzy z nas, pozbawieni tego przywileju, czasem z zazdrością zerkają na kolegę realizującego projekt z domku w lesie albo koleżankę korzystającą z uroków workation na hotelowym tarasie. Coraz więcej profesjonalistów rozważa home office ze względu na jego zalety: przede wszystkim elastyczność miejsca pracy i czasu. Praca zdalna to dziś nie tyle tryb świadczenia obowiązków, co nowa kultura pracy.

Praca zdalna nadal silnym trendem

Z badania PageGroup wynika, że obecnie zaledwie 35 proc. pracowników w Polsce pracuje na pełnoetatowych stanowiskach w biurach. Formy pracy zdalnej i hybrydowej stają się coraz bardziej powszechne. Mimo, że po okresie pandemii pracodawcy zaczęli stopniowo zapraszać pracowników do biur, są branże na ten trend nadal odporne. Poza sektorem kreatywnym, związanym z marketingiem, z pewnością jest to branża IT. W sytuacji, gdy przedsiębiorcy wciąż narzekają na braki wykwalifikowanych talentów, zwłaszcza programistów, specjalistów rozwiązań chmurowych czy z obszaru cyber security, wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom najbardziej pożądanych pracowników zwyczajnie się opłaca. Nieograniczona bądź dostępna w bardzo szerokim zakresie praca zdalna jest skutecznym sposobem na zatrzymanie najcenniejszych osób.

– Wszyscy przyzwyczailiśmy się do tego, że praca zdalna kojarzy się nam jednoznacznie z programistą pochylonym nad pisaniem kodu, jednak obecnie zdalnie może pracować o wiele szersza grupa specjalistów. Są wśród nich prawnicy, nauczyciele, a nawet przedstawiciele handlowi i obsługi klienta, jak pokazują dane Deel. Praca zdalna nie tylko stała się zjawiskiem powszechnym i akceptowanym przez coraz większą grupę pracodawców. Ten trend przede wszystkim przestał mieć rangę benefitu, dziś przez sporą grupę pracowników traktowany jest jak coś zwyczajnego, normalnego jak przerwa na lunch czy prawo do urlopu wypoczynkowego. Obserwujemy obecnie coś na kształt tworzenia się kultury pracy zdalnej, to swoisty home office nowej generacji – objaśnia zjawisko Liina Laas, dyrektor ds. ekspansji w Europie Środkowo-Wschodniej w Deel.

Pracuj kiedy chcesz i skąd chcesz, nawet z zagranicy

Praca zdalna daje elastyczność nie tylko w zakresie godzin pracy i dążenia do work-life balance na co dzień. Pozwala na znacznie więcej, nawet na wakacje połączone z obowiązkami zawodowymi. Przede wszystkim poszerza pulę talentów dostępnych dla pracodawców, likwidując realnie istniejące granice państwowe. Deel jest wiodącym dostawcą globalnych rozwiązań w zakresie zatrudniania i płac, który pomaga firmom współpracować z każdym, niezależnie od kraju zamieszkania. Deel pozwala efektywnie zarządzać globalnym zespołem, m.in. dzięki współpracy z 2500 partnerami. Klienci platformy mogą używać narzędzi do współpracy zespołów dzięki Slack oraz rozwiązań chmurowych i serwerowych od Amazon Web Services (AWS). Deel umożliwia dziś zatrudnianie pracowników zdalnych w ponad 150 krajach.

Wyjść ze strefy komfortu

Wiele osób, które mogłyby pracować zdalnie, mając wsparcie rozwiązań takich jakie oferuje Deel, nadal nie bierze tej opcji pod uwagę ze względu na własne obawy czy brak takich wcześniejszych doświadczeń. Tymczasem doświadczenie pandemii i lockdownu udowodniło, że wiele branż ma warunki do pracy spoza biura, gdy tylko zmieni swój sposób myślenia, a co za tym idzie – funkcjonowania. Na rynku dostępnych jest coraz więcej użytecznych narzędzi, które pozwalają wiele procesów przenieść do sieci, bez straty dla efektywności.

– Home office kojarzy nam się głównie z tym, że nie musimy pojawiać się w biurze, ale możemy łączyć się z zespołem zdalnie ze swojego mieszkania, domku letniskowego czy innego dowolnego miejsca. A tymczasem warto zwrócić uwagę na pozostałe zalety. Mniej czasu potrzebnego na dojazdy do pracy, mniej pieniędzy na żywienie się „na mieście”, mniej energii włożonej w organizację domowej logistyki – to wymierne korzyści, które powinny przekonać nieprzekonanych i zachęcić ich, by spróbowali i dali sobie szansę – przekonuje Liina Laas z Deel.

CV najlepszą wizytówką

Jak wejść do świata pracy zdalnej i odmienić swoją zawodową codzienność? Kluczowym krokiem, który może otworzyć drzwi do pracy zdalnej, jest przygotowanie odpowiedniego CV. Powinno ono od razu sygnalizować chęć i gotowość do nowego trybu świadczenia obowiązków służbowych. Dlatego aplikując na stanowiska związane z pracą zdalną, należy w swoim życiorysie podkreślić odpowiednie cechy i kompetencje. Pracodawcy zazwyczaj oczekują silnego poczucia osobistej odpowiedzialności, umiejętności samodzielnego planowania pracy i osiągania wyznaczonych celów. To szeroko pojęte zdolności organizacyjne – warto je mocniej zademonstrować, być może wspominając o swoich sukcesach w poprzednich niezależnych projektach i zadaniach, za które pracownik czy pracownica byli odpowiedzialni.

Przydatne narzędzia pracy

Praca zdalna jest możliwa tylko dzięki nowoczesnym narzędziom do organizacji i współpracy. Zawsze warto zapoznawać się z nowymi technologiami i programami w miarę ich pojawiania się na rynku. Do najpopularniejszych obecnie narzędzi do pracy zdalnej należą aplikacje do spotkań wideo i konferencji, platformy do przesyłania wiadomości czy katalogowania zadań. Deel idzie jeszcze krok dalej. Klienci platformy, którzy zdecydują się na workation, mogą także wypożyczać samochody od AVIS i Hertz czy korzystać z elastycznej przestrzeni do pracy od WeWork.

Cyfrowi nomadzi łączą siły

Niektórzy uważają, że praca zdalna oznacza izolację społeczną i brak przynależności. Nie jest to jednak prawdą. Coraz więcej osób pracuje zdalnie, co oznacza, że jest mnóstwo innych osób, które żyją i pracują tak jak my. Społeczności cyfrowych nomadów coraz częściej tworzą własne przestrzenie i wydarzenia, w których mogą odkrywać nowych przyjaciół i możliwości rozwoju kariery. Integracja, a nawet współpraca z innymi osobami pracującymi w takim samym trybie to najlepszy sposób ochrony przed wypaleniem zawodowym. Warunkiem produktywnego środowiska pracy zdalnej jest integracyjna kultura organizacyjna. Choć pracownicy mogą pracować spoza biura, chcą czuć się częścią kolektywu. Warto pielęgnować poczucie wspólnoty w organizacji, angażując pracowników zdalnych w inicjatywy i wydarzenia, które pomagają stworzyć zgrany zespół.

O firmie Deel

Deel ułatwia firmom zatrudnianie i opłacanie globalnego zespołu, a także zarządzanie nim z dowolnego miejsca na świecie. Platforma oferuje kompleksowy zestaw funkcji, w tym:

· globalne zatrudnianie: Deel umożliwia zatrudnianie pracowników zdalnych w ponad 150 krajach,

· lista płac: Deel obsługuje listę płac, dzięki czemu możesz w pełni skupić się na prowadzeniu firmy,

· zgodność z przepisami: Deel zapewnia zgodność ze wszystkimi lokalnymi przepisami prawa pracy,

· imigracja: Deel pomaga uzyskać pracownikom wizy potrzebne do pracy w danym kraju.