Poznań zagrał w zielone

2 tony odzyskanych surowców, ponad 1,5 tony mniej emisji CO2 do środowiska, setki rozdanych sadzonek – to efekty Wielkiej Zbiórki Odpadów zorganizowanej przez poznański Park Handlowy Franowo. Poznaniacy podtrzymali swoją opinię dobrych gospodarzy i pokazali, że dbając o swoje domy potrafią również zatroszczyć się o środowisko – oddali odpady firmie Stena Recycling, specjalizującej się w efektywnym odzyskiwaniu surowców, otrzymując w zamian sadzonki.
Inicjatorem ekologicznej wymiany odpadów na sadzonki 11 października był Park Handlowy Franowo, a jej wykonawcą firma Stena Recycling. Poznaniacy oczyścili swoje najbliższe otoczenie z 1,5 tony elektroodpadów, pół tony makulatury, butelek PET, puszek aluminiowych i opakowań szklanych.

Te porządki pozwoliły wrócić do obiegu odpadom, a dzięki temu zapobiec emisji ponad 1,5 tony CO2 do środowiska oraz ocalić 7 drzew.
Firmę Stena Recycling łączą z firmą IKEA szwedzkie korzenie oraz skandynawskie podejście do recyklingu – stosowanie innowacyjnych
rozwiązań oraz dążenie do maksymalizacji ilości odzyskanych surowców.

Rocznie firma przetwarza w Polsce aż 700 tysięcy ton odpadów. Dzięki temuzapobiega emisji ponad miliona ton CO2, równocześnie chroniąc lasy, wodę i odzyskując cenne surowce naturalne, w tym również pierwiastki krytyczne, bez których nie może obyć się przemysł. Zebrane podczas Wielkiej Zbiórki Odpadów przedmioty będą źródłem m.in. szkła, tworzyw sztucznych, aluminium, miedzi, ołowiu, regranulatu PET oraz masy makulaturowej.

Celem zbiórki było m.in. ułatwienie mieszkańcom pozbycia się elektroodpadów, których nie mogą wyrzucić do przydomowego pojemnika. IKEA od lat wielką wagę przykłada do ekologii i recyklingu orazproponuje wiele rozwiązań ułatwiających właściwe sortowanie odpadów w domu. Stena Recycling z kolei realizuje najwyższe standardy związane z odzyskiwaniem surowców, stąd nasza współpraca przy akcji. Mamy nadzieję, że już wkrótce w każdym domu znajdzie się otrzymana podczas ekowymiany sadzonka –mówi Anna Nowakowska, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu, Stena Recycling.