Powstanie Wirtualne Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego

PGE Polska Grupa Energetyczna zachęca do włączenia się w tworzenie ekspozycji w Wirtualnym Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego. Wszystkie zainteresowane osoby, które chcą się podzielić rodzinnymi pamiątkami w postaci m.in. dokumentów, listów, zdjęć, mogą zgłosić się poprzez stronę internetową tajnepanstwo.pl.

– Zachęcamy do włączenia się w tworzenie Wirtualnego Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego. Każdy z nas może mieć wpływ na to, jakie zbiory będzie prezentowało to unikalne muzeum, a nasze rodzinne pamiątki mogą stać się częścią wyjątkowej multimedialnej ekspozycji – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Wszystkie zgłoszone materiały przejdą wstępną weryfikację, a następnie zostaną przetworzone na formę cyfrową i zwrócone do właścicieli.

W Wirtualnym Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego prezentowanych będzie ponad 3 tys. eksponatów. Każdy z odwiedzających muzeum będzie mógł wybrać to, co go najbardziej interesuje. Specjalny algorytm zaproponuje indywidulną trasę zwiedzania lub wystawę w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej.

– Wirtualne muzea nie mają ograniczeń. Można w nich swobodnie wędrować w czasie i przestrzeni. Działają 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. A co najważniejsze, są w stanie pomieścić nieograniczoną liczbę zbiorów – dodaje Maciej Piwowarczuk, popularyzator historii, dyr. programowy Fundacji na rzecz Wielkich Historii.

Wirtualne Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego jest projektem autorskim realizowanym przez Fundację na rzecz Wielkich Historii. Mecenasem Muzeum jest Fundacja PGE. Otwarcie muzeum planowane jest w 2022 r.

Fundacja na rzecz Wielkich Historii od 2008 r. działa na polu edukacji historycznej. W swoich działaniach odkrywa dziedzictwo i przeszłość na nowo, wykorzystując nowoczesne technologie w procesach digitalizacji i udostępniania szerokiej publiczności zbiorów, archiwów oraz kolekcji. Fundacja tworzy między innymi narracyjne wystawy w internecie (np. kosciuszko.wielkiehistorie.pl), udostępnia innowacyjne narzędzia do nauki historii (np. aplikacja ToTuBy).

Fundacja PGE prowadzi działania społeczne m.in. nastawione na edukację i pielęgnowanie pamięci historycznej. W 2021 roku  zakupiła i przekazała do Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego zbiór oryginalnych dokumentów konspiracyjnych Armii Krajowej z lat 1943-1944. Fundacja PGE prowadzi również projekt „Tablice pamięci”, którego celem jest przywrócenie pamięci o Tablicach Tchorka upamiętniających miejsca egzekucji Polaków w czasie II wojny światowej.

Źródło: PGE