Na Google Maps pojawiła się możliwość publikacji ogłoszenia o gotowości przyjęcia pod swój dach uchodźców z Ukrainy. Do umieszczenia zgłoszenia wystarczy wypełnienie prostego formularza. Do odczytania oferty wystarczy kliknięcie na mapie. Są też jednak inne cenne możliwości niesienia pomocy, np. poprzez portal MSZ.
Interaktywna mapa umożliwia każdemu, kto chce zaoferować uchodźcom dach nad głową, naniesienie odpowiedniej informacji wraz ze swoją lokalizacją. Mapa pozwala na zaznaczenie zakresu oferowanej pomocy. „Mama z dziećmi”, „Mama z dzieckiem”, „Rodzina”, „6 osób” „1 dorosły + dwoje dzieci”, „dom” – to tylko część dostępnych opcji.
Aby nanieść ofertę, wystarczy wypełnić prosty formularz. Przy czym anonimowy twórca mapy zawarł istotną informację: „BARDZO WAŻNE! PO PRZYJĘCIU OSOBY Z UKRAINY NALEŻY UDAĆ SIĘ DO URZĘDU ABY ZDOBYŁA KARTĘ UCHODŹCY!”
Po kliknięciu w odpowiedni – wybrany w zależności od potrzeb – punkt zgłoszenia na mapie, można odczytać konkretną informację, której treść zależy już od samej osoby zgłaszającej.
„Mamy ubranka dla dzieci od noworodka do około 5 lat, bardzo dużo ubrań, zabawki, wiec chętnie przyjmiemy mamę z dziećmi w takim wieku, wózek też mamy, fotelik do auta również, pomożemy ze wszystkim, mamy 3 przyjazne psy rasy chihuahua. 2 pokoje w domu jednorodzinnym z ogrodem” – można przeczytać w ogłoszeniu z Tomaszowa Mazowieckiego.
„2 osoby. Pokój dwuosobowy w zamieszkanym domu jednorodzinnym, wyposażenie pokoju – kanapa 2 osobowa, podstawowe meble. W domu duża kuchnia z wyposażeniem, wspólny salon, łazienka, Podwórko wiejskie, zacisznie” – to ogłoszenie z Snowidowa koło Grodziska Wielkopolskiego.
Są też bardziej lakoniczne opisy, jednak wszystkie zawierają dane kontaktowe – numer telefonu i/lub adres mailowy. Jak zaznacza twórca mapy osoby, które zamieściły ogłoszenia, po przyjęciu uchodźców powinny je usunąć.
Warto również pamiętać, że wśród uchodźców są ludzie mający za sobą – niezależnie od wieku, wykształcenia, miejsca zamieszkania czy pracy – trudne do wyobrażenia, traumatyczne przeżycia. To jeden z wieluset tysięcy przykładów:
Zarówno uchodźcy jak i osoby oferujące pomoc mogą także korzystać z serwisów koordynujących, w tej chwili już bardzo rozbudowane akcje pomocowe. Jednym z nich jest portal Ministerstwa Spraw Zagranicznych „#PomagamUkrainie – koordynacja pomocy humanitarnej”, na którym, poza istotnymi informacjami, znajduje się formularz pozwalający skonkretyzować potrzeby uchodźców, własne możliwości niesienia pomocy, jej rodzaje czy też adresy organizacji pomocowych.
Interaktywna mapa zgłaszania pomocy dostępna jest TUTAJ.
Formularz „Mapa mieszkań – pomoc Ukrainie” znajdziesz TUTAJ.
Strona portalu MSZ „#PomagamUkrainie – koordynacja pomocy humanitarnej” – zobacz: TUTAJ.
Formularz zgłoszeniowy MSZ poznasz: TUTAJ.