Powstał pierwszy w historii teledysk realizowany techniką animacji malarskiej

W ramach obchodów 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zaprezentowany zostanie teledysk do piosenki Marka Wińskiego „Nad ranem” z tekstem Tadeusza Gajcego, poety i żołnierza Armii Krajowej, który zginął podczas Powstania Warszawskiego. Utwór wykonał wokalista rockowy Szymon Goldberg, który w przeszłości współpracował m.in. z zespołem Pudelsi. Wyreżyserowany przez Dorotę Kobielę teledysk do piosenki jako pierwszy w historii został zrealizowany techniką animacji malarskiej.

Tadeusz Gajcy był jednym z najwybitniejszych poetów pokolenia Kolumbów. Przed swoją tragiczną śmiercią 22-letni poeta wydał dwa tomiki wierszy: “Widma” i “Grom powszedni”, które na stałe zapisały się w historii polskiej literatury. Trzyminutowy teledysk stanowi alegorię losu poety, który zginął w drugim tygodniu Powstania Warszawskiego.

– Chciałem znaleźć tekst, który będzie można zilustrować muzyką. Tylko poezja – i to poezja rytmiczna, którą Gajcy tworzył – nadaje się do muzycznego ilustrowania – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Marek Wiński, kompozytor. – Czułem się w tym bardzo swobodnie. Wyobraziłem sobie pewną historię i ją opisałem, ale została ona mocno uproszczona przez profesjonalistów. Kilka scen, które pojawiają się w teledysku, to moje sugestie. Natomiast dzieło jako całość stworzyła Dorota Kobiela, z którą miałem intuicyjne porozumienie.

Teledysk został zrealizowany przez studio filmów animowanych Breakthru Films, nagrodzone w 2008 roku Oskarem za krótkometrażowy film “Piotruś i wilk”. Przy produkcji teledysku przez pół roku pracował kilkunastoosobowy zespół malarzy i animatorów, którzy przy pomocy pędzla przenieśli obraz żywych aktorów na ekran. Wybrana przez twórców technika wymaga bardzo skrupulatnej pracy. Jedna sekunda klipu to 12 obrazów malarskich stworzonych przez artystów malarzy. Jak tłumaczy Kobiela, namalowanie jednego obrazu może zająć od pięciu minut do nawet dwóch godzin.

– Pomysł na realizację tego teledysku w technice animacji malarskiej był zainspirowany faktem, że „Nad ranem” to piosenka, która została napisana do wiersza. Poezja według mnie najlepiej współistnieje z malarstwem i w związku z tym uznałam, że to będzie najlepsza technika do opowiedzenia historii, którą Marek zaproponował – tłumaczy Dorota Kobiela, reżyserka teledysku.

1 sierpnia w 70. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, płyta z teledyskiem “Nad ranem” zostanie dołączona do dziennika “Polska The Times”. Mecenasem projektu jest Bank Zachodni WBK.

Źródło: Newseria Lifestyle