#PomagamyRazem – nowe wyposażenie dla szpitalnych oddziałów psychiatrycznych

Oddział Psychiatryczny dla Dzieci oraz Oddział Psychiatryczny dla Młodzieży w podwarszawskim Józefowie otrzymały nowe wyposażenie. W ramach akcji #PomagamyRazem IKEA i Ingka Centres we współpracy z partnerami, m.in. z Rzecznikiem Praw Dziecka, przekażą do 37 oddziałów psychiatrii dla dzieci i młodzieży w całej Polsce około 30 tysięcy produktów wyposażenia wnętrz o łącznej wartości ponad 1,6 mln złotych.

W związku z pandemią wszyscy znaleźliśmy się w nowej, trudnej rzeczywistości. Powinniśmy zatem pamiętać o tych, którzy potrzebują wyjątkowej opieki, uwagi i zrozumienia – o dzieciach i młodzieży. W szczególnie ciężkim położeniu są zwłaszcza dzieci, które wymagają diagnozy i leczenia w oddziałach psychiatrycznych, ponieważ z powodu pandemii COVID 19 w znacznym stopniu miały ograniczony bezpośredni kontakt ze swoimi rodzinami.

W ramach akcji #PomagamyRazem, IKEA, wspólnie z Rzecznikiem Praw Dziecka i Ingka Centres oraz pozostałymi partnerami: Fundacją Medicover, Raben Logistics Polska, Centrum Dystrybucji IKEA oraz FM Logistic dociera z pomocą materialną do szpitali i oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży w całej Polsce, przekazując produkty.

#PomagamyRazem

 Dom to niezwykle ważna przestrzeń dla IKEA. Powinien być ostoją bezpieczeństwa i rozwoju. Tymczasem epidemia koronawirusa – i związana z nią często długotrwała izolacja – negatywnie wpłynęły na zdrowie psychiczne wielu osób, w tym dzieci i młodzieży. Zobowiązaliśmy się  jako biznes odpowiedzialny społecznie, wesprzeć lokalne społeczności w trudnościach wynikających ze skutków pandemii. Szpitalne oddziały psychiatryczne są ważnym elementem powrotu do zdrowia dla wielu pacjentów, a nam zależy na tym, by dzieci i rodzice spędzali w nich konieczny czas w jak najlepszych warunkach. Dlatego #PomagamyRazem – zaznacza Katarzyna Dulko-Gaszyna, Dyrektorka ds. zrównoważonego rozwoju IKEA Retail.

Wyposażenie wnętrz, które zostanie przekazane do szpitali, w postaci kolorowej pościeli, wygodnych materacy, foteli czy odganiających ciemność lampek nocnych pomoże stworzyć dzieciom bardziej domową atmosferę. Dodatkowo nowe zabawki oraz akcesoria, takie jak farby, sztalugi, kolorowanki, książeczki czy mata gimnastyczna pozwolą weselej spędzić czas. Sprzęt multimedialny przekazany przez Ingka Centres Polska pomoże w przeprowadzaniu jeszcze bardziej efektywnych terapii zajęciowych, a wyposażenie AGD ułatwi codzienne funkcjonowanie w placówkach.

 To wspaniała inicjatywa i cieszę się, że IKEA zwróciła się do mnie o jej wsparcie. Jako Rzecznik Praw Dziecka od dawna zwracam uwagę na trudną sytuację oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży i jestem pewien, że materialne wsparcie dla nich ze strony IKEA i jej partnerów może sprawić wiele dobrego. A jest tym cenniejsze w sytuacji, gdy świat trzyma w swoich kleszczach pandemia koronawirusa. – podkreśla Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

Izolacja domowa związana z epidemią COVID-19 przekłada się negatywnie na zdrowie psychiczne najmłodszych. Niejednokrotnie dzieci i młodzież muszą się zmagać z trudnymi stanami i emocjami. Epidemia wywołała nagłą i dużą zmianę w życiu rodzin – w tym dzieci, które przestały chodzić do szkoły, a ich kontakty społeczne z kolegami zostały mocno ograniczone. Zamknięcie w domu potęguje też inne problemy, których dzieci doświadczały wcześniej, takie jak utrudniony kontakt z lekarzami i specjalistami czy doświadczanie przemocy domowej.

 Sam pobyt w szpitalu psychiatrycznym dla dziecka jest trudnym przeżyciem, a pobyt tego dziecka w szpitalu podczas pandemii COVID 19 potęguje ten stan. Zasady bezpieczeństwa i liczne obostrzenia wewnętrzne sprawiają, że dziecko rzadko widzi bliskich i nie może wychodzić na przepustki. Nie działają szkoły, więc nie ma tego cennego terapeutycznie rytuału wychodzenia z oddziału do szkoły. Dzieci skazane są na jeszcze większą izolację niż podczas normalnego pobytu na oddziale. Do tego dochodzi sposób ubierania personelu w fartuchy ochronne, maski i przyłbice, a to nie wprowadza domowej atmosfery. I właśnie w takich sytuacjach każdy dobry gest, każdy prezent, każde ciepłe słowo jest dla naszych pacjentów na wagę złota. Dlatego składam wyrazy szacunku dla IKEA i Rzecznika Praw Dziecka za cudowny pomysł i przedsięwzięcie, które kompleksowo wzmacnia materialnie oddziały psychiatryczne dla dzieci i przywraca, chociaż na chwilę, uśmiech na twarzach naszych Małych Pacjentów. W imieniu swoim, załogi i pacjentów serdecznie dziękuję za wsparcie materialne Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii w Zagorzu – mówi Michał Stelmański, Prezes Zarządu Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii w Zagorzu.

Otoczenie, w którym przebywają chorzy,  może mieć efekt terapeutyczny, dlatego trzeba stworzyć dzieciom przebywającym na oddziałach przyjaźniejsze i bardziej domowe warunki. Jest to teraz szczególnie ważne, ponieważ w związku zagrożeniem epidemicznym w szpitalach wprowadzono surowsze procedury bezpieczeństwa a przepustki i odwiedziny są utrudnione. Szpitale otrzymały od IKEA i Ingka Centres Polska około 30 tysięcy produktów wyposażenia wnętrz o łącznej wartości ponad 1 600 000 zł, z których będzie mogło skorzystać jednocześnie ponad 1000 młodych pacjentów. Cała pomoc jest bezpłatna i stanowi darowiznę IKEA na rzecz placówek.

Źródło: IKEA