Polski Ład: Ulga dla klasy średniej, PIT-2. Czego nie wolno przegapić na początku roku?

W związku z Polskim Ładem wprowadzanym w 2022 r. pojawiło się wiele ulg i zwolnień podatkowych. Początek roku to dobry moment, aby przeanalizować o które z nich warto się starać, z których lepiej zrezygnować i kiedy złożyć odpowiednie oświadczenia.

– Rekomenduję, aby przed pierwszą wypłatą w roku składać wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej – mówi Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt. Ekspert podkreśla, że taki krok nie spowoduje, że pracownik straci prawo do ulgi. Jeśli spełni wymagania, będzie mógł rozliczyć ją w zeznaniu rocznym.

Piotr Juszczyk zwraca także uwagę, że na początku roku warto upewnić się, czy u pracodawcy składany był PIT-2. Jeśli tak, nie trzeba go ponawiać, o ile stan faktyczny deklarowany w złożonym oświadczeniu się nie zmienił.

Kolejne dokumenty, które warto złożyć, to oświadczenie podatnika o spełnieniu warunków do stosowania ulgi 4+ dla rodziców posiadających przynajmniej czworo dzieci oraz oświadczenie o spełnieniu warunków skorzystania z ulgi dla pracujących emerytów.

inFakt to wiodąca firma z branży księgowo-technologicznej, która od 2009 roku udostępnia swoją autorską aplikację do prowadzenia księgowości. Oferta kierowana jest do jednoosobowych działalności gospodarczych oraz spółek działających w sektorze mikro, małych i średnich firm. Firma znana jest również ze swojego zaangażowania w edukację i wspieranie przedsiębiorców.