Polska wspiera ofiary kryzysu humanitarnego na Ukrainie

25 zł to koszt jednej paczki dla starszej osoby, którą ukraińska wojna pozbawiła domu, jedzenia, bezpieczeństwa i nadziei. Jedna paczka żywnościowa to realny ratunek, bo pozwala przeżyć kolejne dwa tygodnie bez lęku przed głodem. Grupa Onet.pl, we współpracy z organizacją Rotary International (RI) oraz Kulczyk Foundation, chce przekazać osobom starszym pochodzącym z okręgu donieckiego paczki żywnościowe zakupione dzięki dobroci serca Polaków. Adres internetowy akcji to http://wiadomosci.onet.pl/seniorom-ukrainy.

 

Wpłat można dokonywać na numer konta 92 1090 1362 0000 0001 2274 9213 (100 proc. zostanie przeznaczone na pomoc ofiarom kryzysu humanitarnego na Ukrainie) z dopiskiem „pomoc humanitarna”. Warto też skorzystać z systemu szybkich przelewów pod adresem:  http://www.wplaty.kryzyshumanitarnynaukrainie.pl/.

Zbiórka pieniędzy potrwa do końca września. Nie ma za dużo czasu, bo wielkimi krokami zbliża się zima. Sytuacja na wschodzie Ukrainy jest dramatyczna. W okręgu ługańskim i donieckim pomocy żywnościowej potrzebuje blisko 1,8 mln osób. Problemem są też zniszczone szpitale oraz brak wykwalifikowanego personelu medycznego. Łącznie liczba osób, które wymagają natychmiastowej pomocy, sięga nawet 4,5 mln i z każdym dniem rośnie. Tym bardziej liczy się najprostsze wsparcie, a jest nim po prostu pożywne jedzenie.

Emeryci z obwodu donieckiego stanowią około 70 procent tzw. uchodźców wewnętrznych, czyli osób, które wyemigrowały z miejsca zamieszkania, nie przekraczając granicy Ukrainy. Jest ich niemal 350 tysięcy, a zdecydowana większość została pozbawiona swych domów i środków do życia!

– W tej akcji walczymy o przetrwanie i godność osób starszych. W każdej społeczności osoby starsze powinny być skarbem, tymczasem tam, gdzie dotrze nasza akcja, seniorzy bez jedzenia i bez nadziei na przyszłość żyją w piwnicach zrujnowanych wojną domów. Zatroszczmy się o nich, pomóżmy naszym sąsiadom Ukraińcom uratować to, co jest najcenniejsze. Niewątpliwie trudna wspólna historia jest za, a nie przed nami. Przed nami stoją dokładnie tacy samy ludzie jak my, których my możemy wspierać – mówi Dominika Kulczyk, prezes Kulczyk Foundation.

– W czasie działań wojennych najbardziej potrzebują wsparcia ci, którzy są najsłabsi, najbardziej bezbronni. Wspólny projekt z Grupą Onet.pl i Kulczyk Foundation daje szansę, by zawalczyć o godność osób starszych – mówi Barbara Pawlisz z Rotary International. – Sprawy Ukrainy są nam szczególnie bliskie, gdyż od 15 lat jesteśmy tam obecni we wspólnym dystrykcie. Przez te wszystkie lata przyjaźnimy się i współpracujemy dla dobra innych. Obecnie wszyscy ukraińscy rotarianie są zaangażowani w pomoc uchodźcom wewnętrznym. Na miejscu, w obwodzie donieckim działa Klub Rotary Słowiańsk. W tym roku, już po raz drugi, polscy rotarianie zorganizowali wypoczynek dla ukraińskich dzieci, ciężko doświadczonych przez los utartą rodziców. Teraz przyszedł czas, żebyśmy tam na miejscu zrobili coś dla seniorów, którzy stracili poczucie jakiegokolwiek bezpieczeństwa – dodaje Barbara Pawlisz.

Na rosnące potrzeby seniorów na Ukrainie wskazuje też Agnieszka Odachowska, dyrektor komunikacji korporacyjnej w Grupie Ringier Axel Springer w Polsce. – Grupa Onet.pl od lat angażuje się w działania charytatywne na całym świecie, nagłaśniając problemy społeczne, kryzysy humanitarne, czy po prostu jednostkowe przypadki osób dotkniętych chorobą. Kiedy cierpią ludzie, nie wahamy się podać im rękę i zaprosić do pomocy naszych czytelników, nawet jeśli temat jest trudny – a takim bez wątpienia jest wojna na Ukrainie – mówi.

– Wierzymy, że ruszająca właśnie akcja z Kulczyk Foundation i Rotarianami to dopiero początek długofalowej współpracy, i że w jej wyniku tysiące starszych osób nie zazna głodu tej zimy. Kolejny etap to dostarczenie ukraińskim seniorom leków i wszystkiego, co pomoże im przetrwać mrozy. Nasi czytelnicy nie raz dowiedli, że można na nich liczyć – w grupie siła, więc pomagajmy! – podsumowuje Agnieszka Odachowska.

Zawartość paczek żywnościowych opracowana została na podstawie wskazań ONZ. Produkty rekomendowane to: makaron, kasza gryczana, cukier, mąka, olej uniwersalny, mleko w proszku, czekolada, herbata i kawa mielona. Zostaną uzupełnione – zgodnie z informacjami zwrotnymi od uchodźców – o produkty sezonowe oraz konserwy mięsne i rybne.