Polska szczepionka z firmy Mabion przeciw COVID-19 jeszcze w tym roku. Wyjaśniamy

Mabion z Konstantynowa Łódzkiego wraz z firmą Novavax produkuje szczepionkę przeciw COVID-19. Wkrótce będzie podawana w Polsce.

Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, mówił we wtorek 23 listopada 2021 r. w Radiu Plus o perspektywie produkowanej w Polsce szczepionki.

Europejska Agencja Leków (EMA) przyjęła już finalny wniosek koncernu Novavax dotyczący szczepionki wytwarzanej przez polską firmę Mabion.

To bardziej tradycyjna szczepionka, ale wciąż innowacyjna – zapewnił prezes Cessak. Podjednostkowa, czyli z tych starszych typów szczepionek. Bardzo skuteczna, bo powyżej 90% skuteczności. Posiada substancję przyspieszającą naszą reakcję immunologiczną.

Jak wynika ze słów prezesa Cessaka, jest nadzieja, że w połowie grudnia 2021 r. będzie zatwierdzenie tej szczepionki przez EMA. Szczepionka już została zakontraktowana przez Polskę.

Na razie preparat będzie przeznaczony do szczepienia podstawowego. – Mamy pewnych sceptyków w Polsce co do tych nowych szczepionek, mRNA, czy wektorowych, a to jest tradycyjna szczepionka. Ta szczepionka na pewno jest dedykowana dla tych nieprzekonanych – skomenotował prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Novavax to biotechnologiczna firma opracowująca szczepionki nowej generacji przeciwko poważnym chorobom zakaźnym.

Spółka Mabion S.A. (GPW: MAB) wraz Novavax Inc. (Nasdaq: NVAX) 8 października 2021 r. podpisała umowę na produkcję w skali komercyjnej antygenu białkowego kandydata na rekombinowaną nanocząsteczkową szczepionkę na Covid-19, CoV2373. Czteroletnia umowa zawarta do końca 2025 r. pozwoli Mabion na wykorzystanie pełnych mocy nowoczesnego zakładu produkcyjnego.