Polska biografia ukraińskiego prezydenta

Zapewne nie ostatnia, ale na pewno pierwsza napisana przez Polaka – do księgarń trafiła biografia prezydenta Ukrainy pióra dziennikarza Wojciecha Rogacina. Pokazuje niezwykłą karierę niezwykłego człowieka, który stał się symbolem narodowego oporu wobec rosyjskiego agresora.

Odwieczne pytanie – czy to historia kształtuje wybitne jednostki, czy to wybitne jednostki kształtują historię? Spory będą trwały do końca świata. Nie ma jednak wątpliwości, że talenty przywódców – polityków, wojskowych, duchownych – mają szansę ujawnić się w sprzyjających okolicznościach. Bardzo często są to okoliczności tragiczne. Tak, jak trwająca od wielu lat próba zniszczenia ukraińskiej państwowości przez Moskwę – próba, której uwieńczeniem jest trwająca od lutego wojna.

Popularność Wołodymyra Zełenskiego w końcu ubiegłego roku nie była wysoka i miała tendencję spadkową. Wszystko jednak uległo zmianie, gdy dał się on poznać jako konsekwentny, bezkompromisowy przywódca czasu wojny. Przywódca świadomy, o jaką stawkę toczy się gra. A jest nią istnienie Ukrainy i istnienie narodu ukraińskiego. Jest to zrozumiałe i oczywiste również dla większości Polaków, natomiast im dalej na zachód, tym z tą świadomością gorzej. Bo przecież oddanie Putinowi Doniecka, Ługańska, formalna akceptacja oderwania Krymu niczego nie załatwią. Podobnie, jak nie załatwiłoby oddanie przez Polskę w 1939 roku Gdańska, ba, nawet całego korytarza pomorskiego i Górnego Śląska.

Prezydent Ukrainy zmaga się nie tylko z jednym przeciwnikiem. Oprócz walki z Rosją musi stawiać czoła zachodniej ignorancji, cementować antyputinowską koalicję i zabiegać o międzynarodową pomoc dla rujnowanego systematycznie kraju. Dziś o „zmęczeniu wojną” mówią rozleniwieni, zamożni Europejczycy, ale nie ulega wątpliwości, że to zmęczenie odczuwają i Ukraińcy. Czy Zełenskiemu uda się ustrzec własny naród przed pokusą kapitulacji? Pamiętajmy, że pokonana Ukraina to otwarta droga do krajów bałtyckich i do Polski.

Każdego dnia historia dostarcza materiału do kontynuacji książki Wojciecha Rogacina. Książki, którą czyta się znakomicie. Miejmy nadzieję, że powstanie jej dalszy ciąg.

Wojciech Rogacin: Zełenski: biografia. Warszawa, Wielka Litera, 2022.

Źródło: https://instytutstaszica.org/2022/07/07/polska-biografia-ukrainskiego-prezydenta/