„Pół to za mało…” Co kryje się pod tym hasłem? To właśnie motyw przewodni tegorocznej kampanii Fundacji „Dbam o Zdrowie”, zachęcający do przekazania 1% podatku na pomoc osobom, których nie stać na zakup potrzebnych leków.
Fundacja „Dbam o Zdrowie” już po raz szósty, dzięki deklaracjom podatników, może zapewnić kontynuację pomocy potrzebującym, których nie stać na zakup leków. Aby jeszcze lepiej nakreślić problem barier w dostępie do leków, ogłosiła kampanię „Pół to za mało”.
O co chodzi? Co czwarty Polak nie wykupuje leków przepisanych przez lekarza. Czasami kupuje pół opakowania albo bierze pół tabletki. Niektórzy dzielą czas na pół i zażywają lek co drugi dzień. Żeby starczyło na dłużej. Ale połowa leku nie wystarczy do tego, by leczenie było skuteczne. Jak wiemy – niepełne zażywanie leków to niepełna terapia. A taka często prowadzić może – zamiast do polepszenia – do pogorszenia stanu zdrowia. Właśnie dlatego tak ważne jest, by zapewnić pomoc tym, którzy jej potrzebują.
Tegoroczne kreacje są bardzo proste i czytelne. Znajdują się na nich przedmioty codziennego użytku – krzesło, filiżanka, zegar – tyle, że przedstawione w połowie. Nie możemy odczytać godziny z połowy zegara, nie usiądziemy na połowie krzesła, nie napijemy się herbaty z połowy filiżanki. Przedmioty te tracą swoje zastosowanie. Podobnie jest z lekami. Pojawiają się w naszym życiu codziennie. Zażycie połowy tabletki daje nam złudne wyobrażenie, że się leczymy, polepszamy swoje zdrowie. Jednak to tylko pozór. Właśnie z takim pozorem walczy Fundacja „Dbam o Zdrowie”. I co najważniejsze – proponuje swoją pomoc w rozwiązaniu problemu.
O skutkach przerywania terapii, opowiada lekarz rodzinny Anna Falak-Wlaźlak: Niektórzy moi pacjenci o zapisywanych im przeze mnie lekach myślą tak: „A może wystarczy pół zamiast całej tabletki? A może co drugi dzień?” „Dziś mam dobre ciśnienie – to lek wezmę jutro.”„Już mi lepiej – może skończyć już antybiotyk?” Proszę nie róbcie tak, kochani pacjenci! Nie wiecie o tym, że pół tabletki rozpuszcza się w przewodzie pokarmowym nie tam, gdzie trzeba? Z ciśnienia robi się huśtawka, gdy raz bierzemy tabletkę, a raz nie – to najgroźniejsza rzecz dla naczyń krwionośnych. Antybiotyki tracą swoją moc, gdy są za krótko podawane – następnym razem już nie pomogą – magiczne słowo LEKOOPORNOŚĆ!
Konieczność przyjmowania lekarstw dotyczy bardzo dużej grupy naszego społeczeństwa. Zestawiona z tym faktem analiza Fundacji, że już co 4 mieszkańcowi naszego kraju zdarzyło się nie wykupić leków z przyczyn finansowych, pokazuje skalę problemu.
Fundacja „Dbam o Zdrowie” już od 7 lat podejmuje działania, które w sposób bezpośredni pomagają wszystkim potrzebującym wykupić niezbędne medykamenty. Wpływy z 1% podatku to bardzo ważne źródło finansowe, dzięki któremu możliwe jest wsparcie jeszcze większej liczby potrzebujących rodaków.
25 lutego br. Fundacja „Dbam o Zdrowie” zorganizuje na Dworcu Centralnym w Warszawie event, w trakcie którego będzie zachęcać podróżujących do przekazania 1% na rzecz Fundacji. Na Dworcu stanie gigantyczna połowa krzesła, która ma pokazać, że półśrodki nie wystarczą. Wolontariusze Fundacji będą rozdawać ulotki informujące o tegorocznej kampanii 1%.