Polacy zagrają o tytuł Mistrzów Świata

Blisko 40 tysięcy kibiców, 1520 zawodników z 44 krajów, 120 zużytych piłek… Już ta mała próbka statystyk dotychczasowych sześciu edycji Mistrzostw Świata Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej robi wrażenie. Finały siódmych Mistrzostw już w niedzielę 14 lipca, na stadionie Legii Warszawa. Sponsorem głównym wyjątkowego mundialu jest Biedronka, która sama może pochwalić się imponującymi liczbami: przekazała już młodym piłkarzom 24 tysiące butelek wody mineralnej, tonę jabłek i tonę bananów.

Organizowane przez Stowarzyszenie „Nadzieja na Mundial” mistrzostwa globu są jedyną taką imprezą na świecie. Udział w nich biorą chłopcy i dziewczęta z domów dziecka z całego świata, od Europy po Bliski i Daleki Wschód. Niektórzy, by dotrzeć na zawody pokonują ogromne odległości, jak zawodnicy i zawodniczki z Japonii czy Tajlandii, którzy by zagrać na MŚ przelatują ponad 8000 kilometrów. Dla innych finały to niespodziewane wyzwania.

Przede wszystkim jednak MŚ to ogromne przedsięwzięcie, które rozrasta się z roku na rok. W siódmej edycji udział weźmie rekordowa liczba 29 drużyn.

– Nasza sieć z dumą wspiera tę imprezę od samego jej początku i cieszy nas, że Mistrzostwa tak się rozwinęły. Dla Biedronki propagowanie sportu, a w szczególności piłki nożnej jest szczególnie ważne. To sposób promocji cennych wartości, budowania więzi i narodowej dumy. Dlatego sponsorujemy Mistrzostwa Świata Dzieci z Domów Dziecka i jesteśmy sponsorem „dorosłej” polskiej reprezentacji – mówi Zbigniew Jaszkowski, dyrektor operacyjny Regionu Warszawa z Jeronimo Martins Polska S.A.

Biedronka jako główny sponsor MŚ w tym roku ponownie przekaże młodym piłkarzom i piłkarkom ponad 4 tysiące butelek wody mineralnej, ponad 150 kilogramów jabłek i 100 kg bananów.

Dla kogo złoto?

Turniej przeznaczony jest dla amatorów, ale niech nikogo to nie zwiedzie: to zawody wysokiej klasy, na których nikt się nie oszczędza. W zeszłym roku, po ciężkich bojach po złoto sięgnęła Ukraina. W tym polscy kibice mają nadzieję na triumf naszej reprezentacji, zwłaszcza, że ta już sześciokrotnie stawała na podium, a w 2013 r. sięgnęła po złoto. Łatwo nie będzie, bo trafiliśmy do trudnej grupy, z Japonią, Niemcami, Serbią, Estonią, Irlandią, Belgią i Litwą. Ale trener polskiej kadry, Krzysztof Kot (sam będący wychowankiem domu dziecka), mówi wprost:

– Jeśli wygrywać, to tylko z najlepszymi.

Finałowe mecze Mistrzostw Świata Dzieci z Domów Dziecka odbędą się 14 lipca, na stadionie Legii Warszawa, przy ul. Łazienkowskiej 3, mecze finałowe od godz. 13:30. Tego samego dnia rozegrany zostanie Mecz Gwiazd: Telewizja vs Internet. Wstęp wolny.