„Pola wyobraźni” – wystawa malarstwa Anny Alicji Trochim

Wczoraj w Nowym Świecie Muzyki w Warszawie otwarta została wystawa malarstwa Anny Alicji Trochim „ Pola wyobraźni”. Niezwykłe pejzaże artystki zaprezentowała kurator wystawy Anna Katarzyna Tomkiel Cope.

Anna Alicja Trochim od czterdziestu lat z wielkim powodzeniem tworzy jedyne w swoim rodzaju, pełne koloru, malarstwo kontemplacyjne, które można usytuować w kręgu abstrakcji geometrycznej. Malarka w oryginalny sposób interpretuje światło, materię i przestrzeń. “Pola Wyobraźni” – uprawiane przez artystkę – to wysmakowane kolorystycznie kręgi, figury i linie o różnym natężeniu, sprawiające wrażenie ruchu i nieustannego wirowania. Jak pola uprawne, obrazy malarki zdają się być nasyconymi kolorem, promienistymi przestrzeniami ciągłego stawania się, ruchu, rozkwitu, istnienia, gorączki i potencji bytu. Zazwyczaj ubieranie procesów ludzkiej duszy w abstrakcyjną formę plastyczną wiąże się z przekazywaniem świadomości transpersonalnej, tak dzieje się i tu – brak skupienia artystki na sobie ale trwanie w stanie kontemplacji – daje odbiorcy możliwość doświadczenia sfery duchowej, zanurzenia się w pejzażach transcendencji.

Anna Alicja Trochim urodziła się w 1952 r. w Sokółce. Ukończyła warszawską ASP z wyróżnieniem w 1977 roku w Pracowni Malarstwa prof. Stefana Gierowskiego; aneksy: z Malarstwa Ściennego u prof. Ryszarda Wojciechowskiego i struktur wizualnych u prof. Romana Owidzkiego. Artystka ma na koncie około 50 wystaw indywidualnych i udział w ponad 100 wystawach zbiorowych. Jej prace znajdują się w kolekcjach muzealnych i prywatnych w kraju i za granicą m.in. w zbiorach Królowej Holandii – Beatrix. Anna Trochim jest także organizatorką ponad 200 wystaw innych artystów w Galerii Delfiny w Warszawie.

-U Anny Alicji Trochim – efekty stanu zjednoczenia z miłością widać nie tylko w obrazach, ale także – jak u każdej mistyczki – w jej wieloletnim zaangażowaniu na rzecz innych.[…] W jej malarstwie miłość objawia się poprzez wyciszony błękit lub kolorową energetyczność – podnoszącą na duchu i ożywiającą zmysły – mówiła o pracach Anny Trochim kurator wystawy Anna Katarzyna Tomkiel Cope. Podczas wernisażu o oprawę muzyczną zadbał pianista Stefan Walczykiewicz.

Pace artystki będzie można oglądać w Nowym Świecie Muzyki do 4 kwietnia br.