Naukowcy alarmują, że spada liczba i jakość produkowanych plemników przez mężczyzn. Szacuje się, że niepłodność dotyka już ok. 1,5 mln par w Polsce, przy czym w ok. 35% odpowiada za nią czynnik męski. Najczęstszym powodem niepłodności u mężczyzn jest zły stan nasienia. Dlatego w ramach kampanii społecznej „Płodny Polak” rusza akcja bezpłatnych badań nasienia, by mężczyźni profilaktycznie skontrolowali swoje plemniki i sprawdzili ich zdolność do zapłodnienia. Badania będą realizowane przez cały lipiec w trzech placówkach Kliniki Bocian w Warszawie, Białymstoku i Katowicach. Zapisy rozpoczynają się w Dniu Ojca – 23 czerwca br.
– Negatywny wpływ na płodność mężczyzn mogą mieć nie tylko przebyte choroby, urazy, ale też czynniki środowiskowe oraz niewłaściwy styl życia. Badanie nasienia jest bezbolesne, nieinwazyjne i może przynieść cenne informacje odnośnie możliwości poczęcia dziecka. Diagnoza jest niezmiernie ważna, bowiem w przypadku pojawienia się nieprawidłowości, można podjąć odpowiednie metody leczenia, by partnerka mogła zajść w ciążę, a czasem dla poprawy jakości plemników wystarczy zmiana szkodliwych dla nasienia przyzwyczajeń – mówi Piotr Pietrewicz, ekspert kampanii „Płodny Polak”, dyrektor diagnostyki laboratoryjnej oraz laboratorium IVF w Klinikach Leczenia Niepłodności „Bocian”.
Badanie nasienia jest podstawowym działaniem pozwalającym na diagnozę męskiej płodności. Próbka podlega ogólnej kontroli koloru, pH, zapachu, lepkości i objętości, jak również ocenie mikroskopowej, gdzie sprawdza się liczbę plemników w milimetrze nasienia, a także ich żywotność, budowę oraz ruchliwość. Badanie pozwala nie tylko określić zdolności prokreacyjne mężczyzny, ale również dostarcza informacji o stanie zdrowia, umożliwia chociażby wykrycie stanów zapalnych narządów rozrodczych.
Aktualnie wyznaczona przez Światową Organizacje Zdrowia (WHO) wartość dla prawidłowego nasienia jest wyraźnie niższa niż jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. W 1980 roku uznawano 60 mln plemników w 1 ml ejakulatu za prawidłową wartość koncentracji plemników w nasieniu, gdy obowiązująca od 2010 roku norma wskazuje już 15 mln/ml. Nastąpił w tym przypadku spadek aż o 75%. Istotny wpływ na osłabienie jakości nasienia mają czynniki środowiskowe.
– Warto pamiętać, że tylko kilka procent mężczyzn z nieprawidłowym wynikiem nasienia uznaje się za bezpłodnych. W większości przypadków męskiej niepłodności są metody leczenia, które mogą skutecznie doprowadzić do poczęcia dziecka. Żeby jednak zmierzyć się z problemem, trzeba zdawać sobie sprawę z jego istnienia, by podjąć odpowiednie działania. Pierwszym krokiem jest właśnie badanie nasienia. W okresie wakacyjnym mamy nieco więcej czasu dla siebie, warto choć chwilę poświęcić własnemu zdrowiu i skontrolować swoją płodność – dodaje Piotr Pietrewicz.
Wakacyjna akcja bezpłatnych badań nasienia w ramach kampanii „Płodny Polak” będzie realizowana przez cały lipiec. Żeby skorzystać z badania należy zarejestrować się wcześniej telefonicznie w wybranej Klinice Bocian w Warszawie (tel. 22 634 37 74), w Białymstoku (tel. 85 744 77 00) lub w Katowicach (tel. 32 701 04 60). Zapisy rozpoczynają się 23 czerwca – w Dniu Ojca.
Przygotowując się do badania należy zachować wstrzemięźliwości seksualną przez 3-5 dni. Optymalne jest pozyskanie nasienia do badania w placówce, w specjalnie do tego celu przygotowanym pomieszczeniu, dzięki temu jest szybko przekazywane do laboratorium ograniczając w ten sposób czynniki, które mogłyby zaburzyć wynik. Nasienie można również pobrać w domu, jednak w tym przypadku trzeba przechowywać je w temperaturze 36,6 °C, a czas jego dostarczenia do placówki nie powinien przekraczać 30 minut. Badanie wymaga wykorzystania sterylnego pojemniczka oraz zachowania szczególnych zasad higieny intymnej. Pacjenci mogą odebrać swój wynik już po 3 godzin.