PKO Bank Polski jako jeden z pierwszych banków w Polsce ogłasza szczegółowy plan transformacji, który wspiera realizację długoterminowych celów Porozumienia Paryskiego (Net Zero 2050). Strategia koncentruje się na redukcji emisji w kluczowych sektorach oraz na wspieraniu dekarbonizacji gospodarki.
Priorytetowe obszary transformacji
PKO Bank Polski określił dwa kluczowe sektory, które stanowić będą priorytet w procesie transformacji:
- Sektor energetyczny – redukcja intensywności emisji o 47 proc. do 2030 roku (względem 2023 r.).
- Portfel hipoteczny – redukcja intensywności emisji o 31 proc. do 2030 roku (względem 2023 r.).
Bank zobowiązał się również do ograniczenia emisji własnych o ponad 17 proc. do 2030 roku poprzez inwestycje w energooszczędne technologie, modernizację placówek oraz wykorzystanie zielonej energii.
Dalsza część tekstu jest pod wywiadem
PKO Bank Polski liderem transformacji ESG
PKO Bank Polski aktywnie wspiera dekarbonizację gospodarki oraz transformację swoich klientów. W 2024 roku bank przeznaczył 10 mld zł na finansowanie zielonych projektów. Wyemitował zielone obligacje o wartości 750 mln euro na refinansowanie kredytów mieszkaniowych.
– Nie ustajemy w działaniach i w naszym planie precyzyjnie określiliśmy kroki biznesowe, które pozwolą osiągnąć zakładane cele dekarbonizacyjne – podkreśla Marzena Nowogródzka, dyrektorka Departamentu Zrównoważonego Rozwoju PKO Banku Polskiego.
Zrównoważony rozwój a analiza emisyjności
PKO Bank Polski szczegółowo przeanalizował emisyjność swojego portfela kredytowego, co pozwoliło na opracowanie konkretnych ścieżek dekarbonizacyjnych oraz rozwój zielonej oferty finansowej.
– Działamy na rzecz zrównoważonego rozwoju, dlatego policzyliśmy emisyjność portfela kredytowego, aby lepiej zrozumieć wpływ finansowanych przez nas działalności na klimat – wskazuje Paweł Metrycki, dyrektor Pionu Ryzyka Bankowego w PKO Banku Polskim.
Wsparcie dla nieruchomości niskoemisyjnych
PKO Bank Polski, posiadający 26 proc. udziału w rynku kredytów hipotecznych w Polsce, planuje aktywnie wspierać finansowanie niskoemisyjnych budynków oraz termomodernizację nieruchomości. Oferta banku obejmie długoterminowe finansowanie umożliwiające zakup i budowę energooszczędnych nieruchomości.
Transparentność i zaangażowanie
Plan transformacji PKO Banku Polskiego powstał przy udziale wielu zespołów z obszarów biznesowych, ryzyka oraz strategii ESG. Pełna wersja dokumentu jest dostępna na oficjalnej stronie internetowej banku.
PKO Bank Polski nie tylko dostosowuje się do wymagań regulacyjnych, ale również aktywnie uczestniczy w budowaniu zrównoważonej gospodarki w Polsce.
Źródło: PKO Bank Polski