Danfoss wybudował pierwszy w Polsce i na świecie neutralny emisyjnie budynek fabryczny. Placówka zasilana w 100 proc. zieloną energią zlokalizowana jest w Grodzisku Mazowieckim, a za jej stan techniczny i optymalizację zużycia energii odpowiada Sodexo Polska.
Europejska innowacyjność zostaje w tyle
Innowacyjność firm UE pozostaje w tyle za innymi kluczowymi rynkami. Według wyliczeń Mario Draghiego, w 2021 r. wydały one blisko 300 mld euro mniej na badania i rozwój niż amerykańskie podmioty. Zdaniem autora raportu, finansowanie nowych technologii jest szczególnie istotne dla dekarbonizacji europejskiego przemysłu, w której ekonomista upatruje szans na wzmocnienie odporności i konkurencyjności tego sektora. Aby dać przykład możliwych zmian i potencjału inteligentnych rozwiązań, Danfoss wybudował pierwszy w Polsce i na świecie neutralny emisyjnie budynek fabryczny. Placówka zasilana w 100 proc. zieloną energią zlokalizowana jest w Grodzisku Mazowieckim, a za jej stan techniczny i optymalizację zużycia energii odpowiada Sodexo Polska.
Dalsza część tekstu pod filmem
Alarmujące analizy Mario Draghiego
Dekarbonizacja wszystkich sektorów gospodarki i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. to priorytet państw Unii Europejskiej, w tym także Polski. Aby osiągnąć ten cel, konieczny jest rozwój technologii, która umożliwi niskoemisyjną produkcję i zwiększenie efektywności energetycznej. Z analiz przeprowadzonych przez Mario Draghiego wynika jednak, że dla Wspólnoty Europejskiej innowacyjność i finansowanie tego obszaru pozostaje wyzwaniem. Włoski ekonomista zauważa, że w 2021 r. firmy UE wydały na badania i rozwój o 270 mld euro mniej niż podmioty z USA, a na wspieranie prac nad AI – aż 10 razy mniej niż one. Oznacza to, że bez wzmożonych działań Stary Kontynent straci na atrakcyjności, a osiągnięcie neutralności klimatycznej będzie utrudnione.
Jednym z kluczowych obszarów, które muszą przejść transformację w ramach dekarbonizacji, jest przemysł. Sektor ten znacząco przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych (39 proc.) – nie tylko z powodu jego energochłonności, ale również istotności dla europejskich gospodarek. Według danych Eurostatu z 2021 r., generuje on średnio 18,2 proc. PKB krajów należących do UE. Dla Polski odsetek ten jest natomiast wyższy i wynosi 22,9 proc.
Zeroemisyjność a polski przemysł
– Polska zajmuje czwarte miejsce w UE pod względem udziału przemysłu w dochodzie narodowym. Brak dekarbonizacji może jednak zagrozić naszej konkurencyjności. Zeroemisyjność przynosi korzyści, takie jak niższe ryzyko regulacyjne, mniejsze koszty operacyjne oraz większą atrakcyjność dla inwestorów. Tymczasem dane Forum Energii pokazują, że polski przemysł generuje aż 25 proc. krajowych emisji gazów cieplarnianych. Aby to zmienić, kluczowe będą inwestycje w innowacje, takie jak technologie oparte na sztucznej inteligencji. Umożliwią one efektywne monitorowanie i optymalizowanie zużycia energii, analizę danych w czasie rzeczywistym oraz lepsze zarządzanie łańcuchami dostaw – mówi Adam Jędrzejczak, prezes Danfoss Poland.
Zeroemisyjna fabryka – pierwszy sukces w dekarbonizacji
Świadomość wyzwań i korzyści związanych z dekarbonizacją sprawia, że Danfoss – producent energooszczędnych komponentów i rozwiązań technologicznych – dąży do wdrażania i popularyzowania rozwiązań efektywnych energetycznie. Kluczowym osiągnięciem firmy w tym obszarze jest stworzenie pierwszej na świecie fabryki neutralnej klimatycznie.
Placówka zlokalizowana jest w Grodzisku Mazowieckim, a jej zasilanie w 100 proc. pochodzi z energii odnawialnej lub posiadającej certyfikat zielonego pochodzenia. Duży nacisk położono także na darmowe źródło energii, jakim jest ciepło odpadowe pochodzące z procesów technologicznych. Jest ono odzyskiwane na potrzeby ogrzewania, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz służy jako ciepło technologiczne w systemach wentylacji. O stan techniczny urządzeń znajdujących się w placówce oraz optymalizację zużycia energii dba Sodexo Polska.
Strategia ESG na co dzień
– Po wdrożeniu energooszczędnych rozwiązań, równie ważna jest realizacja założeń dekarbonizacji i strategii ESG w codziennych operacjach zakładu. Dzięki projektom przeprowadzonym w starszych budynkach kampusu w Grodzisku Mazowieckim i takim usługom Facility Management, jak modernizacja systemów wentylacji, wymiana nieefektywnych agregatów chłodniczych czy wymiana oświetlenia, udało nam się zredukować ślad węglowy zakładu o ok. 1200 ton rocznie. Przekłada się to na ogromną oszczędność energii w wymiarze 1,6 GWh każdego roku, czyli tyle, ile w tym samym czasie generuje około 500 gospodarstw domowych. Nasza współpraca z Danfoss jest więc wsparciem dla środowiska, ale też pośrednio dla całego łańcucha dostaw. Liczymy, że w przyszłości zeroemisyjnych placówek będzie więcej, a nasi eksperci będą mogli wspierać rynek swoją wiedzą i doświadczeniem w obszarze energooszczędnych rozwiązań – mówi Piotr Zwoliński, General Services Manager, Sodexo Polska.
Dalsza część tekstu pod filmem
Cel współpracy Danfoss i Sodexo Polska
Jednym z głównych celów współpracy Danfoss i Sodexo Polska jest realizacja strategii dekarbonizacji kampusu Danfoss w Grodzisku, która ma zakończyć się do końca 2026 roku. Oprócz maksymalizacji korzyści z tego procesu, dla firm kluczowa jest także popularyzacja energooszczędnych rozwiązań. Według raportu przygotowanego przez Mario Draghiego, Europa mierzy się ze stagnacją w obszarze produktywności, a brak zmiany tego trendu może wiązać się z utrzymaniem PKB UE na dotychczasowym poziomie do 2050 r. W rozwiązaniu tego problemu ma pomóc m.in. sprzężenia celów klimatycznych z rozwojem europejskiego przemysłu, które Danfoss i Sodexo starają się popularyzować poprzez swoje partnerstwo.
– Dekarbonizacja i konkurencyjność to jeden z trzech obszarów, które rekomenduje Draghi jako niezbędne działania na rzecz wzrostu. W swoim raporcie opisał problem „pułapki średniej technologii”. Termin ten oznacza niechęć europejskich przedsiębiorstw do wychodzenia poza znane sobie obszary działalności. Mamy nadzieję, że nasza aktywność pokaże korzyści z wychodzenia poza przyjęte schematy. Choć innowacyjność nie jest łatwa, to zdecydowanie się opłaca. Korzystają z niej klienci i rynek lokalny, a w konsekwencji także Wspólnota Europejska – mówi Adam Jędrzejczak.
To też Cię może zainteresować: https://raportcsr.pl/pie-polska-elektroenergetyka-moze-odejsc-od-wegla-juz-do-2040-roku/
Więcej informacji na: www.pl.sodexo.com