Pierwszy na świecie przekaz tv w jakości Ultra HD

SES, SmarDTV oraz Samsung zademonstrowali pierwszy na świecie przekaz telewizyjny w jakości Ultra HD zabezpieczony technologią dostępu warunkowego (CAS) z wykorzystaniem standardów DVB.

• Transmisja Ultra HD (UHD) zabezpieczona technologią CAS przekazuje treść za pomocą satelity, która następnie odbierana jest bezpośrednio przez telewizor Samsung UHD TV przy wykorzystaniu modułów SmarDTV CI Plus CAM.

• Transmisja Ultra HD na żywo w nowym standardzie HEVC z satelity SES znajdującego się na 19,2 stopniach Wschód przy wykorzystaniu specyfikacji DVB UHD Phase 1.

• Dostawcy usługi płatnej telewizji mogą teraz dostarczać treść Ultra HD bezpośrednio do swoich odbiorców posiadających telewizory Samsung Ultra HD bez konieczności używania dekodera STB.

SES (spółka akcyjna notowana na indeksach NYSE, Euronext Paris i Luxembourg Stock Exchange pod nazwą SESG), SmarDTV, spółka Grupy Kudelski (SIX:KUD.S), oraz Samsung Electronics Co. Ltd ogłosiły, że podczas targów IBC 2014 w Amsterdamie zademonstrowali treść w jakości Ultra HD po raz pierwszy kodowaną na całej drodze transmisyjnej – poprzez satelitę SES do telewizora Samsung Ultra HD przy wykorzystaniu modułu SmarDTV CI Plus CAM .

Pokaz ten stanowi kamień milowy dla rozwoju nadawania sygnału w jakości Ultra HD, jako, że po raz pierwszy sygnał w rozdzielczości 3840×2160 w jakości Ultra HD w standardzie HEVC zabezpieczony technologią CAS został odkodowany przez standardowy moduł SmarDTV CI Plus i wyświetlony na telewizorach Samsung Ultra HD. To otwiera dostawcom płatnej telewizji drogę do bezpośredniego dostępu do nowych telewizorów UHD, które są obecnie kupowane na ogromną skalę przez konsumentów na całym świecie. Treść w jakości Ultra HD będzie nadawana przez satelitę SES znajdującego się na pozycji orbitalnej 19,2 stopni Wschód przy wykorzystaniu specyfikacji DVB UHD Phase 1.

„Wielu naszych klientów płatnej telewizji oraz szereg dostawców usług na całym świecie jest zainteresowanych wdrożeniem standardu Ultra HD, a nasze rozwiązanie pozwoli im to zrobić od razu przy minimalnych inwestycjach własnych,” powiedział Conor Ryan, Wiceprezes ds. Marketingu w SmarDTV. „Możliwość korzystania ze standardowych modułów CI Plus CAM z najnowszą generacją telewizorów jakości Ultra HD otwiera drzwi szybkiemu i efektywnemu kosztowo wdrożeniu usług w jakości UltraHD.”

Thomas Wrede, Wiceprezes ds. Systemów Odbiorczych w SES, powiedział: “Standard nadawania w jakości Ultra HD dynamicznie się rozwinął w ciągu ostatnich 18 miesięcy, przy czym globalni operatorzy satelitarni, tacy jak SES, odgrywają wiodącą rolę w przygotowaniu infrastruktury satelitarnej oraz naziemnej do dostarczania relacji z wydarzeń oraz usług płatnej telewizji w jakości Ultra HD. Ultra HD pozwoli na dostarczenie jeszcze wyższej jakości obrazów transmitowanych poprzez satelity.”

„Po raz kolejny widzimy, jak specyfikacje standardu DVB pozwalają rynkowi przejść do kolejnej generacji transmisji cyfrowych. Myślę, że ten pokaz całościowej drogi nadawania jest najlepszą wskazówką, iż wszystkie elementy układanki są już na miejscu dla rozpoczęcia nowej ery nadawania w jakości Ultra HD,” skomentował John Adam, Szef Działu Rozwoju Biznesu oraz Spraw Branżowych w Samsung Electronic Research Institute (UK)