Pierwsza pomoc w praktyce

Prawie 600 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych w Toruniu uczestniczyło w wykładach i praktycznych warsztatach z zakresu udzielania pierwszej pomocy, zorganizowanych w ramach szóstej edycji akcji „Umiem Pomóc”. Szkolenia prowadzone przez zespół wykwalifikowanych instruktorów Akademii Ratownictwa LUX MED, odbywały się od kwietnia do czerwca br. w wybranych placówkach edukacyjnych.

 

Szkolenia, które uczą odwagi do działania

Wyniki ankiet przeprowadzonych wśród toruńskich uczniów pokazują, że większość z nich deklaruje gotowość do udzielania pierwszej pomocy w sytuacji zagrożenia życia, ale tylko w teorii. Jak jest z praktyką?

Ponad połowa (56%) respondentów przyznała, że w sytuacji realnego zagrożenia bałaby się podjąć akcję ratowniczą. Główna obawa młodych ludzi wynikała z lęku przed niepowodzeniem i możliwością poniesienia odpowiedzialności prawnej w sytuacji nieprawidłowego udzielenia pomocy. Dodatkową niepewność w młodzieży wzbudzała wizja bezpośredniego kontaktu z poszkodowanym i niepokój o własne bezpieczeństwo czy zdrowie.

Wyniki badań w Toruniu nie zaskakują. Lęk czy brak pewności stanowią dość powszechną barierę, z którą stykamy się w każdym regionie, w którym prowadzimy naszą akcję. To tylko potwierdza fakt, że regularne szkolenia są bardzo potrzebne – mówi lek. Mariusz Pacałowski, Dyrektor Merytoryczny Akademii Ratownictwa Grupy LUX MED.

Ponad 40% uczniów wyraziło chęć zdobycia praktycznych umiejętności udzielania pierwszej pomocy, aniżeli samej tylko teorii w tym zakresie. Dlatego program „Umiem Pomóc” stawia na praktykę i naukę od doświadczonych ratowników, którzy na co dzień i w różnych okolicznościach niosą pomoc poszkodowanym.

Podczas 4 godzin szkoleń nasi podopieczni uczą się zasad udzielania pierwszej pomocy pod czujnym okiem profesjonalnych i doświadczonych ratowników. Ci w przystępny sposób przekazują im wiedzę jak bezpiecznie i skutecznie działać w realnej sytuacji. Dzielą się swoimi doświadczeniami oraz przykładami z codziennej pracy. Instruktorzy pokazują młodzieży jak zapanować nad własnym stresem, by umieć efektywnie ruszyć na pomoc – dodaje Maciej Pająk, Dyrektor Pogotowia Grupy LUX MED, instruktor Akademii.

Ponad 5 lat i 3 600 uczniów

Celem programu „Umiem Pomóc” jest nie tylko zapoznanie uczniów szkół ponadgimnazjalnych z zasadami udzielania pierwszej pomocy czy praktyczna nauka ratowania zdrowia i życia. Program stanowi również istotne wsparcie procesu kształtowania wrażliwości społecznej młodych ludzi i wysiłku edukacyjnego szkół oraz nauczycieli w ramach przedmiotu „Edukacja dla bezpieczeństwa”. W tym roku szkolenia z pierwszej pomocy odbyły się od kwietnia do czerwca w 7 wybranych szkołach ponadgimnazjalnych w Toruniu i objęły 600 uczniów. Początek inicjatywy sięga 2011 roku. Od tego czasu, w ramach programu, zostało przeszkolonych prawie 3 600 uczniów z Warszawy, Piaseczna, Krakowa, Katowic, Wrocławia, Trójmiasta Poznania oraz ostatnio – Torunia. Dodatkowo wszystkie szkoły uczestniczące w kampanii otrzymały certyfikaty poświadczające udział w szkoleniach. Więcej informacji o kampanii „Umiem Pomóc” na stronie www.umiempomoc.pl