Pierwsza pomoc psychologiczna dla Ukrainy. Są ludzie i siły, ale brakuje pieniędzy!

Inwazja Rosji na Ukrainę jest dla nas wszystkich traumatycznym przeżyciem. Od 24 lutego 2022 r. do Polski przyjeżdżają tysiące ludzi z Ukrainy, którzy poszukują fizycznego bezpieczeństwa. Taką bezpieczną przystań znalazły w wielu polskich miastach, także we Wrocławiu i na całym Dolnym Śląsku. 

– Naszym celem jest obecnie wsparcie osób z Ukrainy w tym trudnym okresie, pomoc w radzeniu sobie ze stresem, utratą domu czy bliskich – mówi Katarzyna Zaremba, wiceprezeska fundacji Kalejdoskop Kultur.

Jak dodaje, w dłuższej perspektywie jest to natomiast wsparcie przy adaptacji w nowych społecznych realiach, do czasu, kiedy bezpieczny powrót do kraju stanie się możliwy.

Fundacja stawia na zapewnienie dostępu do interwencji kryzysowych – najpilniejszych, natychmiastowych i krótkoterminowych działań, stanowiących pierwszą pomoc psychologiczną. Pomagają przywrócić równowagę i siłę życiową.

Już w pierwszych dniach wojny na Ukrainie wrocławska fundacja Kalejdoskop Kultur stworzyła sztab pomocowy i zrekrutowała psychologów z językiem ukraińskim. Członkinie organizacji koordynują działaniami, których zasięg zaczyna wykraczać poza Wrocław. Aby niezbędne wsparcie psychologiczne mogło być kontynuowane, skuteczne i stabilne, potrzebne są środki finansowe. Kalejdoskop przygotował zrzutkę i zachęca do wsparcia. Żeby nieść pomoc psychologiczną na już i na przyszłość. Lepszą przyszłość.