Poczet Przedsiębiorców i Pracodawców, to filmowy projekt Warsaw Enterprise Institute, który powstaje na podstawie książki „Poczet Przedsiębiorców Polskich” wydanej przez Wydawnictwo WEI. Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego była partnerem merytorycznym publikacji. Pierwszym bohaterem, który trafił na ekran, jest Michał Piotr Radziwiłł. W najbliższy poniedziałek odbędzie się kolejna premiera. Tym razem bohaterem będzie Andrzej Wierzbicki.
Książka, na podstawie której powstają filmy, została wydana w 2019 r. Autorami publikacji są Marcin Rosołowski, Andrzej Krajewski, Arkadiusz Bińczyk oraz Wojciech Kwilecki. „Poczet Przedsiębiorców Polskich” przedstawia biogramy ponad 60 osób, które miały niepodważalny wpływ na historię gospodarczą Polski.
– Mamy tutaj tak głośne nazwiska, jak Franciszek Ksawery Drucki Lubecki, Stanisław Staszic czy Władysław Grabski, ale także te mniej znane, jak Uriel Górka, Hieronim Pinocci czy Anna Jabłonowska. Poczet daje pełen przegląd niezwykle inspirujących postaci, które zabierają nas w podróż przez poszczególne epoki naszej historii – mówi Paweł Ludwicki, varsavianista.
Książka, ze względu na swój charakter, wzbudziła ogromne zainteresowanie. – Autorzy położyli akcent na problematykę finansową, z podkreśleniem narodowości bohatera, co wyróżnia tę pracę spośród setek innych opracowań dotyczących historii Polski – dodaje dr hab. Lech Królikowski. Teraz publikacja doczekała się ekranizacji.
Michał Piotr Radziwił i role biznesu w budowaniu więzi społecznych
Pierwszym bohaterem książki, który trafił na ekran, jest Michał Piotr Radziwiłł, jeden z największych filantropów swoich czasów. Premiera filmu odbyła się 6 lipca, towarzyszyła jej debata na temat roli biznesu w budowaniu więzi społecznych. W dyskusji wzięli udział: Agnieszka Plencler, prezeska Forum Konsumentów; Adam Pakulski, analityk Związku Przedsiębiorstwa i Pracodawców i prof. Tomasz Ochinowski, historyk biznesu.
– Polskie firmy bez wątpienia przejęły schedę po swoich poprzednikach z XVIII i XIX wieku, co widać też po tym, w jaki sposób Polska przyjęła uciekających przed wojną obywateli Ukrainy. Była w tym ogromna rola przedsiębiorców i pracodawców, którzy zapewnili im „gładkie” wejście na polski rynek pracy. Oczywiście to jest proces, który będzie jeszcze trwał, ale dzięki temu udało się uciec od sytuacji, które często stosowały inne kraje, kierując nowoprzybyłe osoby do obozów dla uchodźców – mówił podczas debaty analityk ZPP, Adam Pakulski.
Do kwestii Społecznej Odpowiedzialności Biznesu odniósł się także prof. Tomasz Ochinowski. – CSR w mojej opinii nie jest pomysłem biznesowym. Tak naprawdę CSR wyszedł z presji społecznej na biznes. To, co nazywamy etyką w biznesie i CSR-em w wersji, jaka jest teraz, powstało po aferze Watergate w Stanach Zjednoczonych. Mało kto pamięta, że istotą tej afery były powiązania Nixona z biznesem. Wówczas nastąpiła presja akademików i opinii społecznej, którzy doszli do wniosku, że należy zacząć to w jakiś sposób regulować. CSR nie wynikał więc ze specjalnych potrzeb i refleksji, ale był reakcją na nią. I to jest w mojej opinii słabość, za mało bazuje na społecznej naturze człowieka.
Andrzej Wierzbicki, kolejny bohater Pocztu na ekranie
W najbliższy poniedziałek, 11 lipca o godz. 16.30, w Świetlicy Wolności przy ul. Nowy Świat 6/12 w Warszawie, odbędzie się premiera kolejnego filmu w ramach projektu WEI. Tym razem bohaterem będzie Andrzej Wierzbicki, polski działacz gospodarczy oraz prezes zarządu Centralnego Związku Polskiego Przemysłu, Górnictwa, Handlu i Finansów („Lewiatan”).
Po premierze filmu odbędzie się debata pt. „Tradycje stowarzyszenia przedsiębiorców i ich znaczenie dla gospodarki”. W dyskusji wezmą udział: Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców; Tomasz Budzisz, wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych oraz prof. Tomasz Ochinowski, historyk biznesu.