Piątka na piątkę wśród społecznie zaangażowanych

Działalność CSR to coraz ważniejszy element budowania strategii firmy i instytucji. Przedstawiamy pięć najciekawszych, naszym zdaniem, przykładów działalności prospołecznej, które Rzeczpospolita we współpracy z portalem Raportcsr.pl postanowiła wyróżnić jako warte naśladowania.

Biedronka na rzecz zdrowego żywienia dzieci
„Zielona Kraina” to projekt realizowany przez koalicję firm Jeronimo Martins Polska (właściciela sieci sklepów Biedronka) i Green Factory Holding (producenta świeżych warzyw) na rzecz kształtowania odpowiednich nawyków żywieniowych dzieci i młodzieży. Jest to cykl warsztatów edukacji żywieniowej dla uczniów klas czwartych szkół podstawowych i ich nauczycieli. W jego ramach we Wrocławiu, Białymstoku, Kielcach i Poznaniu od lutego do czerwca br. zaplanowano w sumie 200 bezpłatnych warsztatów edukacyjnych dla około 4,5 tysiąca uczniów i 200 nauczycieli. W 2 pierwszych miastach w zajęciach wzięło udział blisko 2 300 czwartoklasistów. „Zielona Kraina” to kontynuacja długofalowego programu sieci Biedronka na rzecz zdrowego odżywiania. Patronat nad programem sprawuje Instytut Żywności i Żywienia.

Wydawcy Edukacyjni zapełniają tornistry
W tym roku, już po raz piąty, wydawcy podręczników szkolnych skupieni w Sekcji Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki wesprą akcję charytatywną „Tornister pełen uśmiechów”. To coroczna akcja organizowana przez Caritas, która jest formą wsparcia dla wielu polskich rodzin w przygotowaniu szkolnych wyprawek. W parafiach w całej Polsce tornistry zakupione przez Caritas są wypełniane według potrzeb przez osoby chcące wspomóc dzieci z ubogich rodzin. Wydawnictwa: WSiP, Nowa Era, Macmillan, Oxford University Press, Pearson i LektorKlett przekazały w zeszłym roku około 10 tysięcy podręczników. W trakcie dotychczasowych edycji akcji „Tornister Pełen Uśmiechów” wydawcy edukacyjni  ofiarowali łącznie ponad 50 tysięcy podręczników i materiałów edukacyjnych.

Ślimakowe Rytmy Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu
„Ślimakowe Rytmy” to międzynarodowy festiwal Muzyczny Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu. Pomysłodawcą wydarzenia jest prof. Henryk Skarżyński wieloletni dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach. Festiwal ma dawać szansę osobom uzdolnionym muzycznie, które dzięki wszczepieniu ślimakowego implantu słuchu mogą śpiewać, grać, komponować. Pierwsza edycja festiwalu  miała miejsce w zeszłym roku. Wtedy chęć udziału w nim zgłosiło ponad 100 użytkowników implantów słuchowych z całego świata, m.in. z Argentyny, Chin, Portugalii, Wielkiej Brytanii. Druga edycja Festiwalu odbędzie się w lipcu tego roku w Warszawie.

Arcus trenuje młodych judoków
Grupa Arcus jest dostawcą japońskich drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych Kyocera. Właśnie z powodu kontaktów z japońskimi partnerami firma zdecydowała się na wsparcie rozwoju judo w Polsce oraz klubu sportowego „Uczniowski Klub Judo Arcus” z warszawskiej Białołęki. Przedstawiciele firmy Arcus podkreślają, że pomoc młodym judokom to nieprzypadkowy wybór. Wynika nie tylko z zainteresowania kulturą i tradycją Japonii, ale również z ważnych wartości promowanych przez ten sport. Judo jest wyrazem japońskiego dążenia do perfekcji i wytrwałości w pokonywaniu przeszkód. Inwestycja w „Uczniowski Klub Judo Arcus” przynosi efekty – wychowankowie zdobyli m.in. tytuł mistrza Europy kadetów, wiele medali mistrzostw Polski juniorów w klasyfikacji indywidualnej i drużynowej, a trzej wychowankowie klubu trafili do kadry narodowej.

Sąd Arbitrażowy przy KIG szkoli studentów prawa
Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej (SA KIG) od wielu lat realizuje wiele projektów skierowanych do młodych adeptów prawa. Do najbardziej znanych zalicza się m.in. konkurs im. prof. dr. hab. Jerzego Jakubowskiego na najlepszą pracę magisterską dotyczącą problemów sądownictwa polubownego i mediacji. Oprócz tego, w grudniu br. odbędzie się już III finał Międzynarodowego Konkursu Arbitrażowego dla studentów prawa. SA KIG organizuje również spotkania pod nazwą Arbitrażowe Forum Młodych, na które zaprasza znanych praktyków prawa zarówno z kraju jak i z zagranicy, którzy dzielą się swoim doświadczeniem, a spotkania kończą się praktycznymi warsztatami.