Partner Inicjatywy „Cotton made in Africa”

India

Lidl przyjął za cel zakup 100% zrównoważonej bawełny do produkcji tekstyliów marek własnych do 2022 r. Ważnym krokiem na drodze do osiągnięcia tego celu jest partnerstwo z inicjatywą „Cotton made in Africa” (CmiA), w ramach którego Lidl zobowiązał się do zakupu zrównoważonej bawełny z Afryki. Współpracując z CmiA, sieć udowadnia, że poważnie traktuje swoją odpowiedzialność za środowisko i społeczeństwo w ramach globalnych łańcuchów wartości. Kupując tekstylia marek Lidl z oznaczeniem CmiA, klienci mogą aktywnie przyczynić się do poprawy warunków życia drobnych producentów rolnych i ich rodzin, chroniąc jednocześnie środowisko naturalne. Odzież z oznaczeniem CmiA pojawiła się we wszystkich sklepach Lidl Polska od 25 stycznia.

W lutym 2020 r. sieć przystąpiła do inicjatywy CmiA. Poprzez uczestnictwo w niej firma aktywnie działa na rzecz społecznej i ekologicznej produkcji bawełny w Afryce. Sieć zapewnia, że już na początku łańcucha dostaw tekstyliów, surowce, które kupuje do produkcji artykułów własnych marek, mogą być uprawiane i pozyskiwane w bardziej zrównoważony sposób.

Większy popyt na tekstylia produkowane przy użyciu zrównoważonej bawełny umożliwia coraz większej liczbie afrykańskich drobnych rolników nauczenie się skutecznych metod upraw, które są bardziej przyjazne dla środowiska i zdrowia, co pomaga poprawić ich warunki życia i chronić środowisko.

Sieć planuje wieloletnie zaangażowanie w tym zakresie, które będzie rozszerzane w nadchodzących latach: dąży do tego, aby pozyskiwać 100% zrównoważonej bawełny do produkcji tekstyliów marek własnych do końca 2022 r. Osiągnie ten cel poprzez partnerstwo z inicjatywą CmiA, jak również poprzez różne certyfikaty, takie jak Global Organic Textile Standard (GOTS) i Organic Content Standard (OCS).

Od 25 stycznia, we wszystkich sklepach Lidl w Polsce w sprzedaży są dostępne bluzki dziewczęce i chłopięce z certyfikatem CmiA. Dla najmłodszych pojawią się również wygodne spodnie dresowe dziecięce, o wysokiej zawartości bawełny. Z myślą o młodzieży sieć proponuje również jegginsy dziewczęce lub jeansy dziewczęce z certyfikatem CmiA. Wszystkie dostępne produkty z oznaczeniem CmiA, są również dostępne online na lidl-sklep.pl.

„Cotton made in Africa” jest uznanym na całym świecie standardem dla zrównoważonych upraw bawełny pochodzącej z Afryki. Od 2005 r. inicjatywa stojąca za tym oznaczeniem jest zaangażowana w ochronę środowiska i poprawę warunków pracy i życia drobnych rolników oraz pracowników pracowni i zakładów tekstylnych. Poprzez swoje działania, inicjatywa ta przyczynia się do poprawy warunków społecznych, gospodarczych i ekologicznych w procesie produkcji bawełny w Afryce. Poprzez budowanie partnerstwa z firmami tekstylnymi tworzy wyraźny popyt na bawełnę produkowaną w sposób zrównoważony, która jest sprzedawana z oznaczeniem CmiA.

Firmy bawełniane uczestniczące w „Cotton made in Africa” organizują szkolenia rolnicze i biznesowe dla drobnych rolników. Zdobyta w ten sposób wiedza pomaga tym osobom uprawiać bawełnę w sposób bardziej efektywny i przyjazny dla środowiska oraz generować zyski z ich działalności. Dzięki zastosowaniu bardziej zrównoważonych metod rolniczych, drobni producenci rolni są mniej narażeni na zmiany klimatyczne i wahania cen oraz zabezpieczają źródło dochodu i żywotność przyszłych pokoleń. Pomaga im to w poprawie ich warunków życia (https://cottonmadeinafrica.org/en/).

Źródło: Lidl Polska