Parowóz i samochód Lisa dla WOŚP

ParowozXVIII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już za nami, a zebrane datki po raz drugi przeznaczone zostaną na wyposażenie pracowni onkologicznych. Zadeklarowana kwota wynosi 36 118 272,00 zł, jednak na ogłoszenie ostatecznego wyniku zbiórki trzeba będzie poczekać do zakończenia wszystkich aukcji internetowych.

W tym roku wystawiono na aukcji naprawdę ciekawe rzeczy m.in. Citroen C5, należący do Tomasza Lisa, słynnego Misia z filmu Stanisława Barei czy różowy fotel Dody. Natomiast firma Play zaoferowała na sprzedaż tzw. „złoty numer”. Oczywiście jest też wiele ofert spotkań czy też randek z ulubionymi gwiazdami, tak więc można wylicytować kolację z Robertem Moskwą (gwiazda serialu „M jak miłość”), przejażdżkę z Justyną Steczkowską czy pieczenia „ciacha” z Joanną Liszowską. Ale to nie koniec ciekawostek.

Na przykład największy przewoźnik na polskim rynku kolejowym – spółka PKP Cargo – przekazała na aukcję parowóz Ty51-133. Wyprodukowany w Polsce w 1956 r. parowóz znajduje się w stanie nieczynnym w skansenie taboru kolejowego w Chabówce (woj. małopolskie). Cena wywoławcza to 70 000 zł. Choć parowóz może być przeznaczony wyłącznie na cele ekspozycyjne, to  PKP Cargo zobowiązało się, że pokryje koszty dostarczenia parowozu do uzgodnionego z nabywcą miejsca na sieci PKP na terenie kraju.

Przewoźnik już od wielu lat w myśl hasła „Już od pokoleń kochamy kolej” dba o zachowanie dziedzictwa techniki kolejowej. PKP Cargo opiekuje się m.in. parowozownią w Wolsztynie, gdzie co roku odbywa się „Parada Parowozów” – czyli tzw. międzynarodowy piknik miłośników kolei oraz skansenem taboru kolejowego w Chabówce, gdzie odbywa się inna kolejowa impreza – „Parowozjada”.

Waldemar Sosnowski