Oto Laureaci Złotych Pinezek Map Google w 2022 roku

Piętnaście parków narodowych i krajobrazowych oraz rezerwatów przyrody zostało laureatami Złotych Pinezek. Google przyznaje to wyróżnienie na podstawie opinii użytkowników i użytkowniczek Map. To już druga odsłona projektu – dwa lata temu, z okazji 15. urodzin Map Google, nagrodzonych zostało 16 atrakcji turystycznych – po jednej w każdym z województw.

Każdego dnia w Mapach Google publikowanych jest ponad milion opinii. W ciągu ostatnich 3 lat liczba recenzji, ocen i zdjęć dodanych do Map wzrosła ponad dwukrotnie. Opinie Google to skarbnica wiedzy o lokalnych miejscach – szczególnie, gdy odkrywa się te nowe. Dzięki nim użytkownicy mogą łatwiej znaleźć różnorodne atrakcje czy firmy, które najbardziej odpowiadają ich potrzebom, lub wybrać miejsce, w którym będą mogli odpocząć tak, jak lubią. I to właśnie na podstawie ocen i opinii użytkowników Map Google wyłoniono tegorocznych laureatów Złotych Pinezek.

15 wyjątkowych laureatów: parki i rezerwaty

Piękno polskiej natury zachwyca swoim bogactwem i różnorodnością. W Polsce mamy obecnie 23 parki narodowe, ponad 120 parków krajobrazowych i ponad 1500 rezerwatów przyrody. Często to ostatnie już miejsca występowania wielu zagrożonych i ginących gatunków roślin i zwierząt, ale także tradycji historycznych, etnicznych oraz kulturowych. Perły polskiej przyrody doceniają użytkownicy Map Google, którzy odwiedzają parki i rezerwaty oraz dzielą się swoimi wrażeniami. Na bazie ich ocen i opinii Google przyznał 15 statuetek – po pięć dla parków narodowych, parków krajobrazowych i rezerwatów przyrody. Aż 5 nagrodzonych miejsc znajduje się w województwie małopolskim, po 3 w dolnośląskim i pomorskim, po 1 Złotej Pinezce otrzymały zielone miejsca w województwie podkarpackim, świętokrzyskim, śląskim i łódzkim.

Laureaci Złotych Pinezek Map Google w 2022 roku

PARKI NARODOWE PARKI KRAJOBRAZOWE

● Karkonoski Park Narodowy

● Ojcowski Park Narodowy

● Pieniński Park Narodowy

● Słowiński Park Narodowy

● Bieszczadzki Park Narodowy

● Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego

● Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy

● Kaszubski Park Krajobrazowy ● Ślężański Park Krajobrazowy

● Bolimowski Park Krajobrazowy

REZERWATY PRZYRODY

● Rezerwat przyrody Wąwóz Homole

● Rezerwat przyrody Kadzielnia

● Rezerwat przyrody Wodospad Wilczki

● Rezerwat przyrody Kępa Redłowska

● Rezerwat przyrody Skamieniałe Miasto

– Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom tego wyjątkowego wyróżnienia, które jest odzwierciedleniem docenienia piękna polskiej natury przez tysiące użytkowników i użytkowniczek Map Google. Bogactwo i różnorodność przyrody, mnogość szlaków zarówno dla miłośników pieszych wędrówek, jak i rowerowych wycieczek oraz świetna infrastruktura miejsc to tylko niektóre z zalet parków i rezerwatów dostrzeżonych przez użytkowników i użytkowniczki. Mamy nadzieję, że Złote Pinezki będą również inspiracją do planowania wypoczynku i odwiedzenia właśnie tych i im podobnych zielonych miejsc w Polsce. Zachęcamy do korzystania z opinii i dzielenia się z innymi cennymi wskazówkami, ciekawymi informacjami czy pięknymi zdjęciami – mówi Elżbieta Różalska z Google Polska.